| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Badania psychologiczne – kto przechodzi je obowiązkowo?

Badania psychologiczne – kto przechodzi je obowiązkowo?

Do uzyskania niektórych uprawnień do kierowania pojazdami potrzebne jest badanie psychologiczne. Ma ono określić istnienie lub brak przeciwwskazań psychologicznych do prowadzenia pojazdów. Kiedy badania psychologiczne są obowiązkowe?

Obowiązkowe badanie psychologiczne

Badanie psychologiczne odbywa się w zakresie psychologii transportu. Takiemu badaniu podlega osoba, która ubiega się o uzyskanie uprawnienia w zakresie prawa jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E lub uprawnienia do kierowania tramwajem.

Oznacza to, że obowiązkowe badanie psychologiczne muszą przejść osoby ubiegające się o prawo jazdy na m.in. pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5t i nieprzekraczającej 7,5t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny, na zespół pojazdów o długości co najmniej 8m złożony z samochodu ciężarowego (kategorii D1) i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 2t, na pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym, na  autobus przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym, na  autobusem, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.

Przywracanie uprawnień do kierowania pojazdami

Badanie psychologiczne jest również konieczne przy przywracaniu uprawnień w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T, wobec osoby, której cofnięto uprawnienia na skutek:

  1. stwierdzenia na podstawie orzeczenia lekarskiego istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowana pojazdem,
  2. stwierdzenia na podstawie orzeczenia psychologicznego istnienia przeciwwskazań do kierowania pojazdem,
  3. ponownego przekroczenia liczby 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny
  4. popełnienia w okresie próbnym 3 wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub
  5. orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów.

Zobacz: Podatek od sprzedaży samochodu

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK