| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Kto może być instruktorem jazdy?

Kto może być instruktorem jazdy?

Rynek szkolenia kierowców jest w naszym kraju bardzo dynamiczny. Często powstają nowe ośrodki szkolenia kierowców, które potrzebują wykwalifikowanych pracowników – instruktorów jazdy. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać instruktorem jazdy?

Warunki

Instruktorem jazdy może być osoba, która posiada przynajmniej średnie wykształcenie. Niezbędne jest również posiadanie prawa jazdy. Jeżeli instruktor ubiega się o uprawnienia związane z kategorią A musi posiadać prawo jazdy kategorii A co najmniej przez okres trzech lat. Jeżeli instruktor chce mieć uprawnienia związane z kategorią B musi posiadać prawo jazdy tej kategorii co najmniej przez 3 lata.

W przypadku kategorii B+E,  C1, C1+E, C, C+E , D1, D1+E, D LUB D+E instruktorzy powinni posiadać prawo jazdy odpowiednio do zakresu prowadzonych zajęć co najmniej przez okres roku oraz co najmniej trzyletnie doświadczenie w prowadzeniu szkolenia osób ubiegających się o uprawniania do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy kategorii B.

Instruktor musi posiadać ważne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania czynności instruktora oraz ważne orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania czynności instruktora.

Kurs i egzamin

Kandydat na instruktora jazdy musi odbyć stosowny kurs oraz zdać egzamin państwowy. Kandydat musi ukończyć kurs z pozytywnym wynikiem i posiadać zaświadczenie o jego ukończeniu oraz złożyć egzamin z wynikiem pozytywnym, który sprawdza kwalifikację przed komisją powołaną przez wojewodę.

Zobacz: Badania psychologiczne – kto przechodzi je obowiązkowo?

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK