| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Księga wieczysta > Jak wpisać hipotekę do księgi wieczystej

Jak wpisać hipotekę do księgi wieczystej

Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym. Praktyka pokazuje, że problemy z hipoteką dotyczą coraz większej liczby nieruchomości.

Ustanowienie hipoteki

Ustanowienie hipoteki następuje przez umowę i wpis do księgi wieczystej. Do ustanowienia ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości jakim niewątpliwie jest omawiana hipoteka mają zastosowanie przepisy o przeniesieniu własności przy czym nie ma zakazu zastrzegania warunku lub terminu, a forma aktu notarialnego jest wymagana tylko dla oświadczenia właściciela, który prawo to ustanawia. Wszelkie zmiany i uzupełnienia dotyczące przedmiotu i zakresu hipoteki wymagają zachowania takiej samej formy.

Ustanowienie hipoteki następuje na podstawie jednostronnego oświadczenia właściciela nieruchomości. Wola wierzyciela co do przyjęcia tego oświadczenia jest niezbędna, z tym tylko zastrzeżeniem, że w przeciwieństwie do oświadczenia właściciela - oświadczenie wierzyciela nie wymaga żadnej szczególnej formy i może być złożone nie tylko w samej umowie, ale wyrażone także przez każde zachowanie się, które ujawnia wolę wierzyciela w sposób dostateczny (art. 60 kodeksu cywilnego), a więc niekoniecznie na piśmie i niekoniecznie w dokumencie obejmującym oświadczenie właściciela. Oczywiście umowa na podstawie, której następuje ustanowienie hipoteki musi zawierać wszystkie warunki ważności.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Hipoteka jako ograniczone prawo rzeczowe

Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jak sama nazwa wskazuje dysponowanie prawem do lokalu jest ograniczone tą właśnie hipoteką. Do ustanowienia ograniczonego prawa rzeczowego stosuje się odpowiednio przepisy o przeniesieniu własności. 

Zadaj pytanie: Forum prawników

Strony umowy hipoteki

Stronami umowy hipoteki są:

  • wierzyciel;
  • osoba, która jest właścicielem nieruchomości

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Współwłasność

Trzeba podkreślić, że w przypadku współwłasności do ustanowienia hipoteki potrzebna jest zgoda wszystkich właścicieli, ponieważ ustanowienie hipoteki jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Współwłaściciel nieruchomości nie potrzebuje natomiast zgody do ustanowienia hipoteki na jego udziale. W przypadku hipoteki ustanawianej na nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego małżonków potrzebna jest zgoda drugiego małżonka wyrażona w formie aktu notarialnego. Ważność umowy, która została zawarta przez jednego z małżonków bez wymaganej zgody drugiego zależy od potwierdzenia umowy przez drugiego małżonka.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Chylińska

Architekt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK