| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Kiedy najemca może rzecz oddać do bezpłatnego używania albo w podnajem

Kiedy najemca może rzecz oddać do bezpłatnego używania albo w podnajem

Na mocy art. 668 § 1 kodeksu cywilnego – najemca może rzecz najęta oddać w całości lub części osobie trzeciej do bezpłatnego używania albo w podnajem, jeżeli umowa mu tego nie zabrania. W przypadku oddania rzeczy osobie trzeciej zarówno najemca, jak i osoba trzecia są odpowiedzialni względem wynajmującego za to, że rzecz najęta będzie używania zgodnie z obowiązkami wynikającymi z umowy najmu.

Czy najemca może przekazać realizację swoich uprawnień innym osobom?

Na podstawie art. 668 § 1 kodeksu cywilnego najemca ma prawo przekazać realizacje swoich uprawnień, od przedmiotu najmu w całości lub w części, innym osobom na podstawie dodatkowej umowy, której stroną nie jest wynajmujący.

W przypadku najmu lokali – bez zgodny wynajmującego najemca nie może oddać lokalu lub jego części do bezpłatnego używania ani go podnająć. Jednakże zgodna wynajmującego nie jest wymagana, co do osoby, względem której najemca jest obciążony obowiązkiem alimentacyjnym.

Najemca nie może przenieść na osobę trzecią więcej uprawnień niż sam posiada. Stąd też przedmiot najmu może być używany zgodnie z obowiązkami wynikającymi z umowy najmu.

Za realizację wyżej opisanej zasady, względem wynajmującego odpowiedzialność ponosi zarówno osoba trzecia, jak i najemca.

Zobacz również: Kiedy właściciel może wypowiedzieć najem lokalu?

W jakich przypadkach nie stosuje się przepisu art. 688 kodeksu cywilnego?

Na mocy art. 668 § 1 i art. 688 ² Kodeksu cywilnego ustawodawca wyróżnia dwie odmienne sytuacje – dotyczące zawarcia umowy o nieodpłatne używanie oraz zawarcia odpłatnej umowy podnajmu. Warto zwrócić uwagę na to, iż przepis art. 688 Kodeksu cywilnego nie obejmuje przypadków, kiedy oddanie przedmiotu najmu następuje bez zamiaru powołania stosunku prawnego, np. w ramach stosunków rodzinnych itp. Nie stosuje się go także w przypadkach, kiedy najemca korzysta z przedmiotu najmu przy udziale osób trzecich, np. pracowników.

Mając na względzie fakt, iż wynajmujący nie pozostaje w bezpośrednim stosunku prawnym z osobą, której najemca oddaje przedmiot najmu na podstawie w/w umów, konieczne stało się uregulowanie podstawowych stosunków w/w czynności.

Rozważając powyższe zagadnienie, warto wspomnieć o sytuacji dotyczącej lokali spółdzielczych. W odniesieniu do spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego – wynajmowanie lub oddawanie w bezpłatne używanie przez członka całego lub części lokalu mieszkalnego nie wymaga zgodny spółdzielni, chyba że byłoby to związane ze zmianą sposobu korzystania z lokalu lub przeznaczenia lokalu bądź jego części.

Zobacz również serwis: Najem

Podstawa prawna:
- art. 668 § 1 Kodeks cywilny
- art. 688 ² Kodeks cywilny

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »