| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Konsekwencje ogłoszenia upadłości likwidacyjnej przy umowie najmu

Konsekwencje ogłoszenia upadłości likwidacyjnej przy umowie najmu

Problematyka upadłości likwidacyjnej właściciela nieruchomości jest zawsze przedmiotem wielu pytań. Przepisy prawa nie zawsze potrafią odpowiedzieć wyczerpująco na to niezmiernie ważne zagadnienie, dlatego też praktyka w tym zakresie pokazuje swoistą różnorodność.

Z przepisów prawa dowiadujemy się, że poprzez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz, oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.

Umowa najmu nieruchomości upadłego wiąże zatem strony, jeżeli przedmiot umowy został wydany najemcy przed ogłoszeniem upadłości likwidacyjnej. Warto przy tym zaznaczyć, że pobranie z góry, przed ogłoszeniem upadłości, przez upadłego czynszu najmu za czas dłuższy niż trzy miesiące, jak również rozporządzanie tym czynszem nie zwalnia najemcy od obowiązku zapłaty czynszu do masy upadłości.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Oddanie przedmiotu najmu a upadłość

Gdyby przedmiot umowy najmu nie został oddany przed ogłoszeniem upadłości, syndyk może żądać wykonania umowy albo od umowy odstąpić, jeżeli czynsz najmu nie został zapłacony w całości albo w części. Chodzi tu o to, aby nie uniemożliwiać lub utrudniać zbycia przedmiotu najmu.

Syndyk może domagać się zapłaty czynszu, a najemca obowiązany jest po raz drugi go zapłacić.

Gdyby zapłacony czynsz wszedł do masy upadłości masa upadłości bezpodstawnie wzbogaciłaby się, a wówczas najemca może potrącić kwotę bezpodstawnego wzbogacenia z czynszu, który miałby zapłacić po raz drugi.

Tym samym umowa nie wiąże stron (wygasa), jeżeli przedmiot umowy w chwili ogłoszenia upadłości wynajmującego nie był jeszcze oddany najemcy. Jeśli zaś umowa najmu nieruchomości upadłego wiąże strony mogą one skorzystać z uprawnienia do jej wypowiedzenia. 

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Wypowiedzenie umowy przy upadłości

Upadłość jest swoistego rodzaju bodźcem do rozwiązania umowy najmu. Jak pokazuje praktyka, jeżeli tylko któraś ze stron dowiaduje się o niewypłacalności tej drugiej najem natychmiast jest poddany wypowiedzeniu. Warto zaznaczyć, że każda ze stron ma prawo wypowiedzieć umowę na zasadach ogólnych - w przypadkach i z zachowaniem terminów wskazanych w umowie lub przepisach kodeksu cywilnego.

Procedura upadłościowa nie zapewnia możliwości sądowej kontroli postanowienia sędziego - komisarza nakazującego wypowiedzenie umowy najmu z punktu jego zgodności z prawem. Najemca lub dzierżawca korzystając z uprawnień przewidzianych w procedurze upadłościowej nie mogą podważać skuteczności wypowiedzenia umowy, a ich roszczenia o naprawienie szkody wynikającej z naruszenia prawa przy wypowiadaniu umowy mogłyby w praktyce zostać zaspokojone tylko w niewielkim stopniu.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Hetman

Adwokat i radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa autorskiego, pracy, handlowego i europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK