REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsekwencje ogłoszenia upadłości likwidacyjnej przy umowie najmu

Upadłość jest swoistego rodzaju bodźcem do rozwiązania umowy najmu.
Upadłość jest swoistego rodzaju bodźcem do rozwiązania umowy najmu.

REKLAMA

REKLAMA

Problematyka upadłości likwidacyjnej właściciela nieruchomości jest zawsze przedmiotem wielu pytań. Przepisy prawa nie zawsze potrafią odpowiedzieć wyczerpująco na to niezmiernie ważne zagadnienie, dlatego też praktyka w tym zakresie pokazuje swoistą różnorodność.

Z przepisów prawa dowiadujemy się, że poprzez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz, oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.

REKLAMA

Umowa najmu nieruchomości upadłego wiąże zatem strony, jeżeli przedmiot umowy został wydany najemcy przed ogłoszeniem upadłości likwidacyjnej. Warto przy tym zaznaczyć, że pobranie z góry, przed ogłoszeniem upadłości, przez upadłego czynszu najmu za czas dłuższy niż trzy miesiące, jak również rozporządzanie tym czynszem nie zwalnia najemcy od obowiązku zapłaty czynszu do masy upadłości.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Oddanie przedmiotu najmu a upadłość

Gdyby przedmiot umowy najmu nie został oddany przed ogłoszeniem upadłości, syndyk może żądać wykonania umowy albo od umowy odstąpić, jeżeli czynsz najmu nie został zapłacony w całości albo w części. Chodzi tu o to, aby nie uniemożliwiać lub utrudniać zbycia przedmiotu najmu.

Syndyk może domagać się zapłaty czynszu, a najemca obowiązany jest po raz drugi go zapłacić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdyby zapłacony czynsz wszedł do masy upadłości masa upadłości bezpodstawnie wzbogaciłaby się, a wówczas najemca może potrącić kwotę bezpodstawnego wzbogacenia z czynszu, który miałby zapłacić po raz drugi.

Tym samym umowa nie wiąże stron (wygasa), jeżeli przedmiot umowy w chwili ogłoszenia upadłości wynajmującego nie był jeszcze oddany najemcy. Jeśli zaś umowa najmu nieruchomości upadłego wiąże strony mogą one skorzystać z uprawnienia do jej wypowiedzenia. 

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Wypowiedzenie umowy przy upadłości

REKLAMA

Upadłość jest swoistego rodzaju bodźcem do rozwiązania umowy najmu. Jak pokazuje praktyka, jeżeli tylko któraś ze stron dowiaduje się o niewypłacalności tej drugiej najem natychmiast jest poddany wypowiedzeniu. Warto zaznaczyć, że każda ze stron ma prawo wypowiedzieć umowę na zasadach ogólnych - w przypadkach i z zachowaniem terminów wskazanych w umowie lub przepisach kodeksu cywilnego.

Procedura upadłościowa nie zapewnia możliwości sądowej kontroli postanowienia sędziego - komisarza nakazującego wypowiedzenie umowy najmu z punktu jego zgodności z prawem. Najemca lub dzierżawca korzystając z uprawnień przewidzianych w procedurze upadłościowej nie mogą podważać skuteczności wypowiedzenia umowy, a ich roszczenia o naprawienie szkody wynikającej z naruszenia prawa przy wypowiadaniu umowy mogłyby w praktyce zostać zaspokojone tylko w niewielkim stopniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • lira
    2022-09-26 12:01:00
    Dobre pytanie do adwokata - osobiście polecam kancelarię Cejrowski w Gdańsku.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Regularnie zapraszaj kominiarza do przeglądu i czyszczenia komina, bo nie dostaniesz odszkodowania! Co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim - terminy, koszty, wymogi prawne

Przegląd komina (przewodów kominowych), to obowiązek, o którym zapomina wielu właścicieli i zarządców budynków. Przepisy określają dokładnie jak często trzeba wykonywać przegląd kominiarski? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół z przeglądu? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego warto robić przegląd kominiarski z powodu ubezpieczenia domu? 

“Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne” czy “śmiergust” to wielkanocne tradycje, występujące w niektórych regionach Polski

“Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne”, “śmiergust” to mniej znane wielkanocne tradycje, utrzymujące się w niektórych regionach Polski.

W Wielki Piątek sklepy są otwarte dłużej. A jak będą czynne w Wielką Sobotę?

W Wielki Piątek, 29 marca można zrobić zakupy w marketach nawet do godz. 23. Niektóre sklepy jednak czynne będą krócej, czyli do godziny 22. Natomiast w Wielką Sobotę, 30 marca większość sieci będzie czynna do godz. 13.

ZUS już wypłacił "trzynaste" emerytury pierwszym emerytom i rencistom. Kiedy dostaną następni?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty trzynastych emerytur. Do blisko 913 tys. osób trafiło łącznie ponad 1,6 mld zł - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Kolejny termin wypłaty trzynastek przypada na 5 kwietnia.

REKLAMA

Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r. według “starych” i “nowych” zasad. Wymogi co do uprawnionych, zbieg uprawnień i inne problemy

Od początku 2024 roku weszły w życie “nowe” zasady ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne, ale niezależnie od tego świadczenie to może być nadal przyznane według “starych” zasad. Na czym polega różnica i jakie wnioski płyną z analizy orzecznictwa sądowego w tym zakresie?

Dziś w Kościele katolickim Wielki Piątek. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wiernych obowiązuje post ścisły

W Wielki Piątek, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, wiernych obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale post ścisły, czyli trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa lekkie. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia), przy czym wyjątek ten nie dotyczy postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

Prace domowe: Nauczyciele nie wiedzą jak stosować definicje z rozporządzenia [1 kwietnia 2024 r.]

Rozporządzenie wprowadza zakaz prac domowych dla młodszych uczniów. Jednocześnie dopuszcza - z ograniczeniami - zadawanie takich prac w klasach IV-VIII szkoły podstawowej. 

Wybory samorządowe - głosowanie przez pełnomocnika. Ostatni dzień na złożenie wniosku [np. niepełnosprawni, seniorzy]

Piątek 29 marca 2024 r. jest ostatnim dniem, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

REKLAMA

Czy można w trakcie roku szkolnego wypisać dziecko z religii? Sprawdź, jakie informacje znajdą się na świadectwie.

Decyzja o zapisaniu dziecka na lekcje religii organizowanie w szkole nie dla wszystkich rodziców jest łatwa. Zdarza się, że już w trakcie roku szkolnego dochodzą do wniosku, że nie była ona właściwa i chcieliby zmienić.

W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. niektóre markety spożywcze otwarte dłużej

W jakich godzinach zrobimy zakupy w Wielki Piątek i Wielką Sobotę? Prezentujemy przydatne zestawienie popularnych placówek handlowych.

REKLAMA