| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Czy właściciel przekazujący nieruchomość ponosi odpowiedzialność za jej wady?

Czy właściciel przekazujący nieruchomość ponosi odpowiedzialność za jej wady?

We współczesnych systemach prawnych nie ma jednolitego modelu regulującego wyzbycie się własności nieruchomości w drodze zrzeczenia się jej przez właściciela na rzecz gminy bądź Skarbu Państwa. Polskie przepisy prawa stanowią, że jeżeli strony nie postanowiły inaczej właściciel przekazujący nieruchomość nie ponosi odpowiedzialności za jej wady.

Przez umowę przekazania nieruchomości jej właściciel zobowiązuje się nieodpłatnie przenieść na gminę albo na Skarb Państwa własność nieruchomości. Skarb Państwa może zawrzeć umowę przekazania nieruchomości, w przypadku gdy gmina miejsca położenia całej albo części nieruchomości nie skorzystała z zaproszenia do jej zawarcia w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia zaproszenia przez właściciela nieruchomości.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Wyłączenie odpowiedzialności właściciela za wady

Ustawodawca w kodeksie cywilnym wyłączył odpowiedzialność właściciela nieruchomości, który przekazuje nieruchomość gminie lub Skarbowi Państwa. Wyłączenie odpowiedzialności przekazującego za wady nieruchomości obejmuje te roszczenia, które są aktualne przy wadzie nieruchomości jako rzeczy oznaczonej co do tożsamości przy uwzględnieniu okoliczności, że przekazanie następuje nieodpłatnie. Wyłączenie obejmuje także odpowiedzialność odszkodowawczą.

Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której właściciel będący dobroczyńcą zostaje pociągnięty do odpowiedzialności za wady przekazanej nieruchomości bądź wady ewentualnego oświadczenia woli. Jest rzeczą zupełnie zrozumiałą, że tego rodzaju przypadki nie mogą znaleźć swojego ujęcia w praktyce.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Umowa przekazania nieruchomości przy wadach

Czytelnicy powinny wiedzieć, że umowa przekazania nieruchomości w prawie polskim – wywołuje zawsze skutek zobowiązująco – rozporządzający. Jeżeli strony tak postanowiły może być ona ukształtowana wyłącznie jako umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości pod warunkiem lub zastrzeżeniem terminu.

Do przeniesienia własności potrzebne jest dodatkowe porozumienie stron obejmujące ich bezwarunkową zgodę na niezwłoczne przejście własności. Zachowanie formy aktu notarialnego jest niezbędne, aby umowa była ważna. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości, zobowiązanie powinno być wymienione w akcie.

Jest to pochodne nabycie własności, a zatem nie zachodzi potrzeba określenia odpowiedzialności nabywcy za obciążające nieruchomość prawa rzeczowe lub długi. Obowiązują tu bowiem ogólne reguły związane z pochodnym nabyciem własności nieruchomości.

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli strony nie postanowiły inaczej właściciel przekazujący nieruchomość nie ponosi odpowiedzialności za jej wady.
Jeżeli strony nie postanowiły inaczej właściciel przekazujący nieruchomość nie ponosi odpowiedzialności za jej wady.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK