| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z agencją nieruchomości?

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z agencją nieruchomości?

Chcąc zlecić profesjonalistom znalezienie dla nas odpowiedniego mieszkania, można powierzyć to zadanie agencji nieruchomości. Co warto wiedzieć, zanim złożymy podpis na umowie?

Umowa o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami powinna zostać zawarta w formie pisemnej. Pamiętaj, że tylko umowa zawarta w tej formie (a nie np. w formie ustnej) jest ważna i skuteczna!

Umowa taka powinna zostać podpisana przez obie strony umowy, tj. Ciebie oraz pośrednika, który będzie działał w Twoim imieniu. Warto wiedzieć, że pośrednik nie musi działać osobiście. Może niektóre czynności powierzyć innym osobom, znajdującym się pod jego nadzorem (za och działanie ponosi jednak odpowiedzialność zawodową). Zakres czynności, jakimi ma zająć się pośrednik, powinny zostać jak najszerzej określone w umowie.

Zobacz również: Co warto wiedzieć o umowie z agencją nieruchomości?

Pamiętaj, że w umowie z pośrednikiem może zostać zawarta klauzula wyłączności. Takie zastrzeżenie będzie wiązało się z tym, że w czasie obowiązywania umowy nie będziesz mógł powierzyć innej osobie wykonania czynności pośrednictwa w stosunku do tej samej nieruchomości. Przeczytaj więc uważnie umowę, zanim ją podpiszesz

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że pośrednik nie ma prawa żądać od Ciebie wypłaty prowizji przed dokonaniem czynności określonych w umowie, np. już przy podpisywaniu umowy.

Prowizja należy się za sfinalizowanie transakcji, do czego doszło w wyniku osobistych starań pośrednika, a nie za samo podjęcie tych działań. 

Pośrednik nie można żądać wypłaty prowizji także w momencie podpisywania umowy przedwstępnej. Jeżeli już po jej podpisaniu, jedna ze stron wycofa się z transakcji, pośrednikowi nie będzie przysługiwało wynagrodzenie. Jest to element ryzyka gospodarczego, jakie podejmuje pośrednik w ramach swojej działalności gospodarczej.

Zobacz również: Konsument i umowy

Pan Adam, chcąc kupić niewielką kawalerkę, zdecydował się na skorzystanie z usług agencji nieruchomości. Umowa z pośrednikiem została podpisana, a w niej określono wysokość jego wynagrodzenia (2% wartości nieruchomości). Po miesiącu, pośrednik znalazł mieszkanie spełniające oczekiwania pana Adama. Pan Adam podpisał z właścicielem mieszkania umowę przedwstępną, a następnie, po dopełnieniu wszelkich formalności, ostateczną umowę sprzedaży i otrzymał klucze do mieszkania. Dopiero wówczas wypłacił pośrednikowi należną mu prowizję. 

Pamiętaj, że w umowie warto określić warunki wypłaty prowizji. Może się bowiem okazać, że już po rozwiązaniu umowy dojdzie do sprzedaży mieszkania, które nastąpiło wyłącznie na skutek działania pośrednika. Jak wygląda wówczas kwestia wypłaty prowizji? Takie sprawy powinny zostać omówione i zawarte w umowie.

Umowa z pośrednikiem może zostać zawarta zarówno na czas określony, jak i nieokreślony. Ta zawarta na czas nieokreślony, kończy się wraz z dokonaniem przez pośrednika czynności określonej w umowie (np. sprzedaży mieszkania).

W umowie zawartej na czas nieoznaczony, warto zastrzec możliwość wcześniejszego wypowiedzenia umowy.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Choć często pośrednicy zastrzegają w umowie, że w razie wcześniejszego rozwiązania umowy, będziesz zobowiązany zapłacić tzw. karę umowną, nie powinieneś godzić się na taki zapis. Takie zastrzeżenie jest bowiem niedozwoloną klauzulą umowną. Jednym słowem, jest zabronione!

Warto pamiętać, że jeżeli pośrednik nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, możemy wypowiedzieć umowę.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK