| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > W jak sposób zmienić przeznaczenie lokalu lub budynku?

W jak sposób zmienić przeznaczenie lokalu lub budynku?

Często obiekt budowlany zaprojektowany i wybudowany niegdyś w określonym celu, zmienia swoje przeznaczenie w trakcie eksploatacji. Poniżej postaram się przedstawić wymogi formalnoprawne jakie należałoby spełnić, aby zmiana sposobu korzystania odbyła się zgodnie z prawem.

Trzeba także wyjaśnić, iż jeżeli zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego wiązałaby się z koniecznością prowadzenia robót budowlanych nie wymagający pozwolenia na budowę, ale potrzebujących w świetle art. 30 Prawa budowlanego dokonania zgłoszenia, wówczas zgłoszenie zmiany sposobu korzystania powinno odpowiadać także wymogom określonym w tym przepisie, a w szczególności powinno określać rodzaj, zakres i sposób wykonania planowanych robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia.

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Wiążące terminy

Po wniesieniu zgłoszenia zmiany sposobu korzystania organ ma 30 dni na jego analizę i wyrażenie ewentualnego sprzeciwu w drodze decyzji administracyjnej. Nie zajęcie stanowiska w powyższym terminie przez organ oznacza wyrażenie milczącej zgody i inwestor może przystąpić do zmiany sposobu korzystania z obiektu budowlanego.

Należy podkreślić, iż zmiana sposobu korzystania z nieruchomości bez dopełnienia powyższych wymogów naraża użytkownika takiego obiektu na karę administracyjną.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Podstawa prawna:

art. 29, 30, 61, 71i 71a ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane;

art. 59 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »