| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Kiedy potrzebne jest pozwolenie na ścięcie drzewa?

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na ścięcie drzewa?

Po częstych w tym sezonie wichurach wielu właścicieli nieruchomości, staje przed koniecznością usunięcia uszkodzonych drzew. Inni właściciele, będą chcieli zapewne usunąć niektóre drzewa i krzewy w czasie wakacyjnych porządków. Warto jednak pamiętać, iż właściciel powinien w takim przypadku sprawdzić, czy nie jest zobowiązany uzyskać najpierw zezwolenie na wycięcie drzewa lub krzewu.

Czy z tytułu usunięcia drzewa lub krzewu pobierane są jakieś opłaty?

Zezwolenie na usunięcie drzew podlega opłacie, zależnej od grubości pnia drzewa na wysokości 130 cm oraz rodzaju usuwanego drzewa. W przypadku krzewów wysokość opłaty uzależniona jest od wielkości usuwanej powierzchni krzewów.

Warto wskazać, iż właściciel nieruchomości może uniknąć ponoszenia opłat, w przypadku gdy zgodnie z postanowieniami zezwolenia przeniesie drzewa lub krzewy albo dokona nowych nasadzeń, a przesadzona lub nowo zasadzona roślinność zachowa żywotność przez okres co najmniej 3 lat, lub uschnie z przyczyn niezawinionych przez właściciela nieruchomości.

Dodatkowo wyjaśnić należy, iż Prawo ochrony przyrody zawiera szereg zwolnień z powyższych opłat, które obejmuje m.in. usuwanie drzew lub krzewów przez osoby fizyczne na cele nie związane z działalnością gospodarczą, stwarzających zagrożenie dla ludzi i mienia w istniejących obiektach budowlanych, posadzonych lub wyrosłych na terenach przeznaczonych na cele budowlane w planie miejscowym, a także obumarłych lub nie mających szans na przeżycie.

Jakie mogą być konsekwencje usunięcia drzewa lub krzewu bez koniecznego zezwolenia?

Osoba usuwająca drzewa lub krzewy bez wymaganego zezwolenia naraża się na karę administracyjną. Kara nakładana jest w drodze decyzji administracyjnej po przeprowadzeniu wizji lokalnej nieruchomości. Kara administracyjna jest ustalana w wysokości trzykrotności opłaty należnej za usunięcie drzewa lub krzewu. Przedmiotowa kara podlega egzekucji prowadzonej na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Przepisy:

art. 83-90 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz.U.09.151.1220);
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 13 października 2004 r. w sprawie stawek opłat dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew (Dz.U.04.228.2306);
Obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 15 października 2010 r. w sprawie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów oraz stawek kar za zniszczenie zieleni na rok 2011 (M.P.10.76.954);
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 września 2004 r. w sprawie trybu nakładania administracyjnych kar pieniężnych za usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia oraz za zniszczenie terenów zieleni, zadrzewień albo drzew lub krzewów (Dz.U.04.219.2229);

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »