| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Opłata za użytkowanie wieczyste gruntu

Opłata za użytkowanie wieczyste gruntu

Użytkownik jest zobowiązany do uiszczania dwóch rodzajów opłat: jednorazowej - płatnej najpóźniej do dnia zawarcia umowy notarialnej oraz okresowej - płatnej corocznie.

Ponadto użytkownik ma obowiązek dokonywania corocznych opłat, których wysokość uzależniona jest od celu na jaki nieruchomość została oddana. I tak:

  •  0,3 proc. - ceny nieruchomości przeznaczonej na cele obronności, pod budowę obiektów sakralnych, na działalność charytatywną,
  • 1 proc. - ceny nieruchomości przeznaczonej na cele rolne, mieszkaniowe i działalność sportową,
  • 2 proc. - ceny nieruchomości przeznaczonej na działalność turystyczną,
  • 3 proc. - ceny za pozostałe nieruchomości gruntowe.

 opłaty roczne wnosi się przez cały czas trwania użytkowania wieczystego, do 31 marca, z góry za dany bieżący rok.

Zobacz także: Co z opłatami za użytkowanie wieczyste?

Kiedy opłata może ulec zmianie?

Aktualizacji opłaty za użytkowanie wieczyste może dokonać tylko właściciel nieruchomości ( Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki). Może to zrobić w dwojaki sposób:

  1. z urzędu- z własnej inicjatywy
  2. na wniosek użytkownika.

Aktualizacja opłaty musi być umotywowana zmianą wartości nieruchomości, stwierdzoną przez rzeczoznawcę. Właściwy organ, chcąc zaktualizować opłatę, powinien do 31 grudnia roku poprzedzającego wypowiedzieć dotychczasową opłatę i zaoferować nowe warunki.

Co gdy nie zgadzamy się na nowe stawki?

Gdy użytkownik wieczysty nie zgadza się na nowe, proponowane przez właściciela stawki, przysługuje mu kilka możliwości działania.

  1. Po pierwsze może odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Niezadowolony użytkownik ma 30 dni na złożenie wniosku o ustalenie, że zaktualizowana opłata jest nieuzasadniona lub uzasadniona w innej wysokości. Wniosek ten składa się przeciwko odpowiedniemu organowi, a ten będzie musiał dowieść, iż wartość gruntu rzeczywiście uległa zmianie.
  2. Istnieje także możliwość ubiegania się o bonifikatę, uzasadnioną niskimi dochodami, dla nieruchomości przeznaczonych lub wykorzystywanych dla celów mieszkaniowych.

Bonifikaty w wysokości 50 proc. opłaty rocznej udziela się osobom fizycznym, których dochód miesięczny na jednego członka rodziny nie przekracza 50 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za ostatni kwartał roku poprzedzającego rok, za który opłata ma być wnoszona, ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Opłatę roczną obniża się również o 50 proc., jeżeli nieruchomość gruntowa została wpisana do rejestru zabytków.

  1. Użytkownik wieczysty może także podjąć indywidualne negocjacje z właścicielem gruntu, wskazując na nierzetelność wykonania operatu szacunkowego.
  2. Można także wszcząć procedurę przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Zobacz także: Czym jest bonifikata w opłacie rocznej za użytkowanie wieczyste?

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK