REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłata za użytkowanie wieczyste gruntu

Magdalena Maciągowska
Sprzedaż nieruchomości./ Fot. Fotolia
Sprzedaż nieruchomości./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Użytkownik jest zobowiązany do uiszczania dwóch rodzajów opłat: jednorazowej - płatnej najpóźniej do dnia zawarcia umowy notarialnej oraz okresowej - płatnej corocznie.

Użytkowanie wieczyste to specyficzna konstrukcja prawa cywilnego, zasadzająca się pomiędzy własnością, a ograniczonymi prawami rzeczowymi. Jej istota polega na oddaniu w użytkowanie nieruchomości gruntowej, będącej własnością Skarbu Państwa, województwa, powiatu, czy gminy osobie fizycznej lub prawnej. Obowiązkiem użytkownika jest natomiast uiszczanie opłat.

REKLAMA

Czym jest użytkowanie wieczyste?

REKLAMA

Instytucja użytkowania wieczystego została wprowadzona ustawą z 14 lipca 1961 roku o gospodarce terenami w miastach i osiedlach. Przyczyną jej obowiązywania była charakterystyczna dla PRL zasada, iż nieruchomości gruntowe w miastach powinny być własnością państwa. Obecnie  regulacja ta zawarta jest w tytule II księgi drugiej kodeksu cywilnego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawarcie umowy wieczystego użytkowania wymaga formy aktu notarialnego. Konieczny jest także wpis do księgi wieczystej. Uprawnienia użytkownika zbliżone są do tych, które przysługują właścicielowi. W szczególności korzysta on z gruntu z wyłączeniem osób trzecich. Może także rozporządzać tym prawem ( sprzedać je, obciążyć, czy zapisać w testamencie). Ponadto przysługuje mu pełne prawo do budowli wzniesionych na tym gruncie. Z drugiej zaś strony możliwe jest prowadzenie egzekucji z przysługującego użytkownikowi prawa.

Czas trwania użytkowania wieczystego wynosi zasadniczo dziewięćdziesiąt dziewięć lat. Wyjątkowo jednak, ze względu na cel gospodarczy, okres ten może zostać skrócony. Nie mniej jednak nie może on wynieść mniej niż 40 lat.

Polecamy: Kodeks pracy 2017 – Praktyczny komentarz z przykładami

Umowa o oddanie  gruntu w użytkowanie wieczyste może ulec rozwiązaniu przed terminem. Stanie się tak wtedy, gdy użytkownik korzystał będzie z gruntu w sposób sprzeczny z przeznaczeniem oznaczonym w umowie. W szczególności chodzi tu o sytuacje, gdy wbrew umowie użytkownik nie wzniósł określonych w niej budowli czy urządzeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Od czego zależy okres użytkowania wieczystego?

Opłaty związane z użytkowaniem wieczystym

REKLAMA

Istnienie konstrukcji prawnej w postaci użytkowania wieczystego, jest z pewnością dużym ułatwieniem dla osób, które nie dysponują jednorazowo kwotą w wysokości ceny nieruchomości. Mimo wszystko, planując zawarcie umowy w przedmiocie użytkowania wieczystego, musimy przygotować się na poniesienie pewnych kosztów.

Po pierwsze wieczysty użytkownik zobowiązany jest uiścić jednorazową opłatę. Dokonuje tego najpóźniej w dniu zawarcia umowy notarialnej. Będzie ona się wahać między 15%, a  25% wartości nieruchomości.

Ponadto użytkownik ma obowiązek dokonywania corocznych opłat, których wysokość uzależniona jest od celu na jaki nieruchomość została oddana. I tak:

  •  0,3 proc. - ceny nieruchomości przeznaczonej na cele obronności, pod budowę obiektów sakralnych, na działalność charytatywną,
  • 1 proc. - ceny nieruchomości przeznaczonej na cele rolne, mieszkaniowe i działalność sportową,
  • 2 proc. - ceny nieruchomości przeznaczonej na działalność turystyczną,
  • 3 proc. - ceny za pozostałe nieruchomości gruntowe.

 opłaty roczne wnosi się przez cały czas trwania użytkowania wieczystego, do 31 marca, z góry za dany bieżący rok.

Zobacz także: Co z opłatami za użytkowanie wieczyste?

Kiedy opłata może ulec zmianie?

Aktualizacji opłaty za użytkowanie wieczyste może dokonać tylko właściciel nieruchomości ( Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki). Może to zrobić w dwojaki sposób:

  1. z urzędu- z własnej inicjatywy
  2. na wniosek użytkownika.

Aktualizacja opłaty musi być umotywowana zmianą wartości nieruchomości, stwierdzoną przez rzeczoznawcę. Właściwy organ, chcąc zaktualizować opłatę, powinien do 31 grudnia roku poprzedzającego wypowiedzieć dotychczasową opłatę i zaoferować nowe warunki.

Co gdy nie zgadzamy się na nowe stawki?

Gdy użytkownik wieczysty nie zgadza się na nowe, proponowane przez właściciela stawki, przysługuje mu kilka możliwości działania.

  1. Po pierwsze może odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Niezadowolony użytkownik ma 30 dni na złożenie wniosku o ustalenie, że zaktualizowana opłata jest nieuzasadniona lub uzasadniona w innej wysokości. Wniosek ten składa się przeciwko odpowiedniemu organowi, a ten będzie musiał dowieść, iż wartość gruntu rzeczywiście uległa zmianie.
  2. Istnieje także możliwość ubiegania się o bonifikatę, uzasadnioną niskimi dochodami, dla nieruchomości przeznaczonych lub wykorzystywanych dla celów mieszkaniowych.

Bonifikaty w wysokości 50 proc. opłaty rocznej udziela się osobom fizycznym, których dochód miesięczny na jednego członka rodziny nie przekracza 50 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za ostatni kwartał roku poprzedzającego rok, za który opłata ma być wnoszona, ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Opłatę roczną obniża się również o 50 proc., jeżeli nieruchomość gruntowa została wpisana do rejestru zabytków.

  1. Użytkownik wieczysty może także podjąć indywidualne negocjacje z właścicielem gruntu, wskazując na nierzetelność wykonania operatu szacunkowego.
  2. Można także wszcząć procedurę przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Zobacz także: Czym jest bonifikata w opłacie rocznej za użytkowanie wieczyste?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem. Prace domowe też niewskazane

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

REKLAMA

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

REKLAMA

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego? Wymagania egzaminacyjne

W jakim terminie odbywa się egzamin z języka angielskiego? Jakie są wymagania egzaminacyjne na maturze z tego przedmiotu? 

Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie - co się wydarzy? Harmonogram obrad w dniach 24-25-26 kwietnia

Dzisiaj, 24 kwietnia Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie. Jak będzie przebiegał plan obrad? Jakie projekty ustawa będą procedowane przez parlamentarzystów? Pełny harmonogram obrad Sejmu w dniach 24-25-26 kwietnia 2024 roku.

REKLAMA