| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Kontrola stanu technicznego budynku

Kontrola stanu technicznego budynku

Każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do utrzymywania odpowiedniego stanu budynku oraz poddawania go okresowym kontrolom budowlanym. Niedopełnienie takiego obowiązku może podlegać karze nawet pozbawienia wolności do roku.

Zgodnie z art. 61 ustawy prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994r. (Dz.U. 243 poz. 1623) każdy właściciel lub zarządca zobowiązany jest do przestrzegania zasad dotyczących utrzymania budynku w odpowiednim stanie. Oznacza to, że istnieje konieczność nieprzerwanego dbania o stan techniczny określonego budynku niezależnie od tego, czy znajduje się na etapie budowania, czy też eksploatowany jest już od 10 lat. Użytkowany budynek wymaga ponadto licznych napraw, w szczególności dotyczących instalacji gazowych itp. Ponadto każdy budek powinien być poddawany okresowej kontroli.

Zobacz: Dbanie o należyty stan budynku jako obowiązek właściciela

Konieczność prowadzenia książki obiektu

Obowiązkiem nałożonym na właściciela jest konieczność prowadzenia książki obiektu budowlanego. Wszelkie remonty i przebudowy powinny być odznaczane w tej książce. Jeżeli właściciel lub zarządca uchyla się od takiego obowiązku może liczyć na to, iż zostanie na niego nałożona kara grzywny nawet do 5 tysięcy złotych.

Okresowa kontrola

Ustawa prawo budowlane wskazuje na obowiązek przeprowadzenia kontroli budynku raz w roku co najmniej raz na pięć lat w zależności od przedmiotu kontroli. W szczególności kontroli powinny zostać poddane elementy szczególnie narażone na szkodliwy wpływ atmosferyczny oraz rury, dachy czy instalacje wodociągowe. Przeprowadzenie kontroli następuje w sytuacji, gdy występuje stan wyższej konieczności. Oznacza to pewną swobodę dla właściciela bądź zarządcy, gdyż może on poddać budynek kontroli tylko w przypadku, gdy zostanie to uznane za konieczne.

Elementy budowlane podlegające kontroli

Kontrola okresowa stanu technicznego przeprowadzana jest raz na pięć lat. Jednakże co najmniej raz w roku może zostać przeprowadzony tzw. przegląd budynków. Dotyczy on w szczególności sprawdzenia instalacji gazowych oraz przewodów kominowych. Ma to na celu niedopuszczenie do spowodowania jakiegokolwiek zagrożenia dla życia ludzkiego. Kontrola samego stanu technicznego oznacza natomiast oszacowanie przystosowania budynku do otoczenia, badanie instalacji elektrycznej oraz sprawdzenie izolacji przewodów. Taka kontrola dotyczy budynków o powierzchni zabudowy poniżej 2 tys. mkw oraz o powierzchni dachu mniejszej niż 1 tys. mkw. W przypadku budynków przekraczających powyższą wielkość konieczne jest przeprowadzenie dodatkowej kontroli dwa razy w roku w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada każdego roku.

Sankcje nakładane na właściciela bądź zarządcę

Właściciel lub zarządca, który naruszy zasady należytego utrzymania stanu technicznego budynku lub nie zapewni bezpieczeństwa w użytkowaniu podlega karze grzywny nie mniejszej niż 100 stawek dziennych (najwięcej 360), o wartości od 10zł do 2 tys. zł jedna. Może również zostać orzeczona kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Zobacz: Decyzja o warunkach zabudowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Śniady

Ma ponad 30-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, logistyki, sprzedaży i marketingu. Specjalistka w zakresie organizowania polityki personalnej w nowo powstających firmach. Zdobywała doświadczenie w organizacjach w trakcie restrukturyzacji, przejęć, połączeń, rozpoczynania działalności i dynamicznego rozwoju, w różnych środowiskach i kulturach, a także systemach organizacyjnych. Od 2005 roku współzałożyciel i Partner Zarządzający w Evolution the Human Capital Company. Pełniła różnorodne funkcje zarządcze w działach personalnych w Europie i Azji, w firmach odnoszących rynkowe sukcesy: ORFE, Avon Cosmetics, Ving, World Bank, Wizz Air. Jest członkiem założycielem Stowarzyszenia mentorów „PROMENTOR”. Absolwentka Wydziału Zarządzania Politechniki Charkowskiej na kierunku Organizacja i Zarządzanie. Dzięki swemu doświadczeniu doskonale rozumie biznesową funkcję HR, umiejętnie przekłada cele biznesowe na strategię personalną, efektywnie dostosowuje metodologię i wybór narzędzi do konkretnych zadań. Zawsze pozytywna wobec życia, posiada umiejętność wywierania pozytywnego i mobilizującego wpływu na innych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK