| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Milcząca zgoda inwestora na umowę o podwykonawstwo umowy o roboty budowlane

Milcząca zgoda inwestora na umowę o podwykonawstwo umowy o roboty budowlane

Na podstawie przepisów kodeksu cywilnego dotyczących odpowiedzialności solidarnej inwestora i wykonawcy, po wykonaniu robót budowlanych podwykonawca może żądać zapłaty wynagrodzenia nie tylko od wykonawcy, lecz również od inwestora.

Jednakże, należy podkreślić, iż zgodnie z art. 63 kodeksu cywilnego - „ Jeżeli do ważności czynności prawnej wymagana jest forma szczególna, oświadczenie obejmujące zgodę osoby trzeciej powinno być złożone w tej samej formie”.  Jednakże, umowa między wykonawcą a podwykonawcą, pomimo, iż musi być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności, zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego reguła zawarta w treści art. 63 k.c. nie znajduje zastosowania do formy udzielenia zgody przez inwestora.  Zgodnie ze zdaniem sądu zgoda może być wyrażona przez każde zachowanie.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Podsumowując, jeżeli inwestorowi nie została przedstawiona umowa z podwykonawcą lub jej projekt wraz z odpowiednią dokumentacją,  milczenie inwestora nie może zostać uznane za udzielenie zgody na wykonanie robót przez podwykonawcę. Aby milcząca zgoda inwestora była ważna muszą zostać spełnione przesłanki z art. art. 647 § 2 kodeksu cywilnego. Powyższe regulacje prawne, znajdują także zastosowanie do umów zawartych między podwykonawcą a dalszym podwykonawcą.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Milcząca zgoda inwestora na umowę o podwykonawstwo umowy o roboty budowlane. / Fot. Fotolia
Milcząca zgoda inwestora na umowę o podwykonawstwo umowy o roboty budowlane. / Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK