| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Mieszkaniowy rachunek powierniczy

Mieszkaniowy rachunek powierniczy

Umowa deweloperska wprowadziła obowiązek posiadania przez deweloperów rachunków powierniczych. Zakup nieruchomości jest bezpieczniejszy dla kupujących mieszkania.

W sytuacji zastosowania opcji otwartego rachunku powierniczego z ustanowieniem dodatkowego zabezpieczenia, wypłata na rzecz klienta z tytułu gwarancji może nastąpić wyłącznie w dwóch przypadkach: w sytuacji ogłoszenia upadłości dewelopera albo w razie odstąpienia przez nabywcę od umowy deweloperskiej ze względu na nie przeniesienie na niego prawa własności lokalu w terminie. Ustawa stanowi, że zwrot środków uprzednio wpłaconych na otwarty rachunek powierniczy następuje wyłącznie w wysokości niezaspokojonej przez ww. gwarancję.

Ustawa ustala także, co dzieje się ze środkami na rachunku w razie rozwiązania bądź odstąpienia od umowy deweloperskiej. Gdy nabywca lokalu (domu jednorodzinnego) odstąpi od umowy deweloperskiej z przyczyn związanych z niedopełnieniem przez dewelopera obowiązków przewidzianych w ustawie lub z przyczyn dotyczących niezgodności umowy deweloperskiej z ustawą, bank zobowiązany jest zwrócić nabywcy środki po otrzymaniu od niego oświadczenia o odstąpieniu od umowy. W razie rozwiązania umowy deweloperskiej z innych przyczyn przez którąkolwiek ze stron bank podzieli środki zgromadzone na rachunku powierniczym na podstawie zgodnych oświadczeń stron.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Wymóg prowadzenia rachunków powierniczych przez deweloperów jest niewątpliwie korzystny dla ich klientów, gdyż w dużo wyższym stopniu zabezpieczy środki przeznaczone przez nich na inwestycję. Jednocześnie warto jednak zaznaczyć, że nowa ustawa wprowadza wymóg zawarcia umowy przedwstępnej sprzedaży lokalu lub domu w formie aktu notarialnego, co obok zwiększenia bezpieczeństwa transakcji zwiększy także jej koszty. W obliczu niebezpieczeństwa utraty środków na zakup nieruchomości jest to jednak uzasadnione.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK