| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Mieszkanie dla młodych – warto czekać do 2014 r.?

Mieszkanie dla młodych – warto czekać do 2014 r.?

Od 2014 r. planowane jest uruchomienie nowego programu Mieszkanie dla młodych. Zastąpi on obecnie zakończony program Rodzina na swoim. Jakie będą zasady działania nowego programu?

Praktyka deweloperów

Niestety nie wszyscy deweloperzy reklamujący swoje mieszkania jako dostosowane do programu RNS – rzeczywiście takie mieszkania posiadają. Konstruują oferty tak, aby koszt metra kwadratowego mieścił się w limicie programu, jednocześnie zawyżając koszt miejsca postojowego. Zdarzają się przypadki, że deweloper wymaga zakupu miejsca postojowego w znacznie zawyżonej cenie np. 50 czy 60 tys. zł. Warto wówczas poważnie zastanowić się nad zakupem takiego mieszkania, ponieważ atrakcyjność jego zakupu bardzo często jest pozorna. 

Mieszkanie dla młodych zamiast Rodziny na swoim

Wszelkie informacje, jakie można uzyskać o nowym programie bazują na podstawie projektu przedstawionego przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – Sławomira Nowaka. Nie wiadomo więc w jakim kształcie program ten będzie obowiązywał ani kiedy dokładnie rozpocznie się jego funkcjonowanie.

Zasady programu Mieszkanie dla młodych

Zgodnie z zapowiedzią Ministra Sławomira Nowaka start programu przewidziany jest na III kwartał 2013 roku a jeżeli tego terminu nie uda się dotrzymać, to od początku 2014 r.  

Dopłaty w programie Mieszkanie dla młodych

Mechanizm dopłat jest inny niż ten obecnie funkcjonujący w programie Rodzina na swoim. Kredytobiorcy otrzymują 10% wartości mieszkania liczonej jako jednorazowa dopłata do kredytu. Jeżeli rodzina będzie miała jedno dziecko lub dzieci, otrzyma dodatkowo 5% do wartości kredytu. Gdy w ciągu 5 lat urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, rodzina będzie mogła liczyć znów na 5% dofinansowania do wartości kredytu. Łącznie wsparcie dla rodzin może wynieść aż 20%. Cena 1 m2 powierzchni użytkowej nie będzie mogła przekroczyć wysokości średniej dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.

W nowym programie MDM wiek kredytobiorcy nie zmienia się – wynosi tak jak w RNS– 35 lat.

Zobacz serwis: Małżeństwo

Mieszkania tylko z rynku pierwotnego

Nabywcy będą mogli zakupić nieruchomość z rynku pierwotnego do 75m2 – zaś dofinansowanie będzie obejmowało 50m2. 

Niestety nowy program nie obejmuje mieszkań z rynku wtórnego. Mimo tego, że już obecnie ciężko znaleźć nieruchomość na rynku wtórnym spełniającą kryteria programu RNS to brak możliwości zakupu mieszkania z rynku wtórnego będzie sporym ograniczeniem.

Warto wspomnieć, że w większości polskich miast. zarówno tych powiatowych, jak i mniejszych, nowych inwestycji mieszkaniowych jest zdecydowanie mniej niż w większych miastach. W mniejszych miastach nowe inwestycje nie powstają wcale. Nowy program nie obejmuje również dopłat do domów jednorodzinnych.

8 listopada 2012 roku Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej skierowało do konsultacji społecznych projekt założeń projektu ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania w programie Mieszkanie dla młodych.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK