| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Zrzeczenie się użytkowania wieczystego

Zrzeczenie się użytkowania wieczystego

Czy można zrzec się użytkowania wieczystego przez jednostronne oświadczenie woli? Odpowiedź nie jest tak oczywista.

Przepisy prawa

Wśród przepisów Kodeksu cywilnego o użytkowaniu wieczystym (art. 232-243 kc ) nie ma przepisu, który stanowiłby wprost, że użytkownik wieczysty może się zrzec swojego prawa. Na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami użytkowania wieczystego zrzec się mogą tylko państwowe lub samorządowe osoby prawne (art. 16  ugn).

Zobacz również: Aktualizacja opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego

Co na to doktryna?

W piśmiennictwie występuje pogląd o dopuszczalności zrzeczenia się użytkowania wieczystego także przez innych użytkowników wieczystych. Stanowisko to znalazło  poparcie w orzecznictwie Sądu Najwyższego (uchwała z 19 maja 2006 r., sygn. III CZP 26/06). SN stanął na stanowisku, że zrzeczenia się użytkowania wieczystego powoduje wygaśnięcie tego prawa. Zdaniem Sądu Najwyższego zastosować tu można przez analogię art. 246 k.c. dotyczący zrzeczenia się ograniczonego prawa rzeczowego.

Forma

Oświadczenie użytkownika wieczystego o zrzeczeniu się przysługującego mu prawa musi zostać złożone w formie aktu notarialnego. Skoro taka forma szczególna musi być zachowana do ustanowienia i przeniesienia użytkowania wieczystego, to również jego zrzeczenie się musi zostać dokonane w formie szczególnej (uchwała SN z dnia 23 sierpnia 2006 r., III CZP 60/06).  Wygaśnięcie użytkowania nastąpi z chwilą prawomocnego wykreślenia go z ksiąg wieczystych.

Podsumowanie

Rozwiązanie powyższa wydaje się właściwe, choć należy pamiętać, że jest ono jednak  kontrowersyjne. Praktyka wskazuje, że notariusze dopuszczają zastosowanie tego rozwiązania. Również sądy wieczystoksięgowe wykreślają użytkowanie otrzymawszy wniosek z oświadczeniem o zrzeczeniu się tego prawa. Nie można jednak wykluczyć procesów z powództwa Skarbu Państwa, gdyż orzecznictwo w tym zakresie jest jak dotąd bardzo ubogie.

Polecamy serwis: Nieruchomości

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Nawrocki

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »