| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Jak działa program Mieszkanie dla młodych? – poradnik krok po kroku

Jak działa program Mieszkanie dla młodych? – poradnik krok po kroku

Mieszkanie dla młodych (MdM) to nazwa rządowego programu, którego celem jest zwiększenie dostępności mieszkań dla ludzi młodych. W poniższym poradniku przedstawiamy, jak działa program Mieszkanie dla młodych, jak krok po kroku skorzystać z MdM-u?

Krok piąty – wniosek

Źródłem dofinansowania są środki Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Aby skorzystać z programu należy złożyć wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego, za pośrednictwem instytucji kredytującej (np. banku). W programie wezmą udział tylko banki, które podpiszą odpowiednią umowę z BGK. Maksymalny termin na złożenie takiego wniosku to 30 września 2018 roku. To na instytucji kredytującej ciąży obowiązek weryfikacji uprawnień nabywcy. Podstawą są dołączone do wniosku dokumenty. Wniosek o dodatkowe dofinansowanie w postaci spłaty części kredytu należy składać w ciągu 5 lat od daty zawarcia umowy ustanowienia/ przeniesienia własności mieszkania i jednocześnie w okresie 6 miesięcy od dnia urodzenia trzeciego lub kolejnego po trzecim dziecka lub przysposobienia dziecka będącego trzecim bądź kolejnym dzieckiem w rodzinie. Wniosek dotyczący zwrotu podatku VAT od materiałów budowlanych należy złożyć do końca grudnia danego roku. Wymaga on uzupełnienia fakturami, które potwierdzają wartość dokonanych zakupów.

Polecamy serwis: Nieruchomości

Krok szósty – zwrot dopłaty

Co do zasady uzyskana dopłata nie podlega zwrotowi. Ustawa przewiduje jednak wyjątki, w których beneficjent zobowiązany jest do zwrotu uzyskanej pomocy. Dotyczy to sytuacji, w której, w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania, sprzedamy je, wynajmiemy lub użyczymy innej osobie, zmienimy sposób użytkowania tak, że niemożliwe będzie zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych (np. zamienimy w lokal usługowy), staniemy się właścicielem lub współwłaścicielem innego mieszkania, ale nie w drodze spadku. Zwrot dotyczy części dopłaty, proporcjonalnej do liczby miesięcy pozostających do końca okresu 5 letniego.

Zgodnie z przyjętymi założeniami program ma obowiązywać przez 5 lat od 2014 do 2018 roku.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 27.09.2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. poz. 1304).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

tel./fax: +48 (22) 635 46 00

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »