| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Mieszkanie dla młodych - limity na II kwartał 2014 r.

Mieszkanie dla młodych - limity na II kwartał 2014 r.

1 kwietnia oraz 1 października publikowane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego warunki programu „Mieszkanie dla młodych” (Mdm), mianowicie limity cenowe. Limit Mdm to warunek cenowy - maksymalna, akceptowana cena m² mieszkania, które można nabyć korzystając z finansowego wsparcia ze strony państwa. Jakie warunki obowiązują w programie Mdm w 2014 roku?

Zgodnie z ustawą z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz.U. 2013 poz. 1304) nowe limity cenowe Mdm publikowane są raz na pół roku. Aktualizacji cen mieszkań kwalifikowanych do programu dopłat w całym kraju dokonuje Bank Gospodarstwa Krajowego 1 kwietnia oraz 1 października. Wyjątkowo traktowane jest jedynie województwo pomorskie, gdzie limity ogłaszane są w odmiennych terminach, tj. w styczniu i lipcu.

Nowy wskaźnik przeliczeniowy metra kwadratowego obowiązuje w okresie od 1 kwietnia do 30 września 2014.

Miasto Maksymalna cena za w zł
Wrocław 4 983,55
Bydgoszcz i Toruń 4 414,85
Lublin 4 270,38
Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra 4 251,5
Łódź 4 897,2
Kraków 5 013,8
Warszawa 6 126,9
Opole 4 213
Rzeszów 4 337,3
Białystok 4 283,4
Gdańsk 5 682,05
Katowice 4 702,5
Kielce 4 549,15
Olsztyn 4 859,25
Poznań 5 907
Szczecin 4 499

Wzrost limitów cenowych Mdm oznacza automatycznie wzrost dopłaty do zakupu mieszkania.

W Warszawie osoba nieposiadająca dzieci, która zainteresowana jest zakupem mieszkania w stolicy o powierzchni 50-75 będzie mogła dostać 27,8 tys. zł dopłaty. W przypadku osoby korzystającej z programu, która ma co najmniej jedno dziecko kwota wsparcia wyniesie 41,8 tys. zł.

Mdm – Mieszkanie dla Młodych

Mdm – Mieszkanie dla młodych jest rządowym programem wsparcia skierowanym do osób młodych. Polega on na finansowym wsparciu (dofinansowaniu) do zaciągniętego kredytu przeznaczonego na zakup pierwszego mieszkania lub wcześniejszej spłacie części kredytu. Z programu korzystać można od 1 stycznia 2014 roku. Zgodnie z założeniami ma on potrwać do końca 2018 roku. Podstawą uzyskania dofinansowania jest spełnienie ustawowo określonych kryteriów m.in. tych powierzchniowo-cenowych.

Finansowe wsparcie stanowi 10% kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Pod uwagę brany jest wskaźnik, który obowiązuje w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego, w gminie, w której położone jest mieszkanie. Warto pamiętać, że wskaźnik jest inny dla każdej gminy.

Zobacz również: Jak skorzystać z programu Mieszkanie dla młodych? – poradnik krok po kroku

Limity cenowe Mdm

Limity są ogłaszane przez wojewodów. Ich podstawę stanowią średnie ceny przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 w budynkach mieszkalnych (tzw. wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia jednego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w danej gminie). W programie pod uwagę brana jest średnia arytmetyczna z dwóch ostatnich opublikowanych wskaźników, powiększona o 10 proc.

W każdym województwie obowiązują trzy limity cenowe:

  • najwyższy – dla miasta będącego siedzibą wojewody/ sejmiku samorządowego,
  • średni – dla gmin sąsiadujących z tymi miastami,
  • najniższy - dla pozostałych obszarów danego województwa.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz.U. 2013 poz. 1304).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK