REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lokale spółdzielcze w MdM w 2015 roku

Aleksandra Pajewska
Lokale spółdzielcze w MdM w 2015 roku/ fot. Fotolia
Lokale spółdzielcze w MdM w 2015 roku/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Lokale spółdzielcze zostaną – zdaniem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju – w 2015 roku włączone do programu Mieszkanie dla Młodych – MdM. Nowelizacja ma na celu zwiększenie dostępności dla ludzi młodych mieszkań, także tych budowanych przez spółdzielnie.

Sposób korzystania z lokali spółdzielczych uregulowany został na gruncie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 2001 nr 4 poz. 27). Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu stanowi ograniczone prawo rzeczowe. Nie jest prawem własności. Właścicielem budynku (i lokalu) pozostaje bowiem spółdzielnia. Na jego treść składają się dwa podstawowe uprawnienia, mianowicie: prawo do korzystania z lokalu oraz prawo do rozporządzania swoim prawem (w tym wynajęcia albo oddania do bezpłatnego korzystania zgodnie z przeznaczeniem lokalu).

REKLAMA

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Warto podkreślić cechy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, jakimi są: zbywalność, dziedziczność (przechodzi na spadkobierców) oraz podleganie egzekucji. Oznacza to, że, istnieje możliwość zbycia tego prawa, sprzedania, darowania, zapisania w testamencie, obciążenia hipoteką. Zazwyczaj istnieje możliwość wykupu lokalu, tj. przeniesienia prawa własności lokalu.

Prawo to powstawało na skutek ustanowienia przez spółdzielnię. Od 31 lipca 2007 roku nie ma już takiej możliwości.

Spółdzielnia mieszkaniowa

Spółdzielnia mieszkaniowa, czyli podmiot gospodarczy posiadający osobowość prawną jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób – członków spółdzielni (minimalnie 10 osób fizycznych lub 3 osoby prawne). Spółdzielnia (obok działalności gospodarczej) może również prowadzić działalność społeczną i oświatowo-kulturalną dla swoich członków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak działa program Mieszkanie dla młodych? – poradnik krok po kroku

Lokal spółdzielczy a program MdM

Jako, że podstawowymi kryteriami kwalifikującymi nieruchomość do dofinansowania z ramach programu MdM są limity powierzchniowe i cenowe, wyłączone z niego zostały lokale należące do spółdzielni. Podmioty te nie są bowiem zobligowane do określenia ceny za mkw. mieszkania na etapie realizacji inwestycji. Spółdzielnie zazwyczaj budują taniej niż deweloperzy. Inwestycje realizują w dużej mierze za pieniądze członków spółdzielni. W momencie przystąpienia do niej znane są jedynie szacunkowe powierzchnie, ceny i koszty. Podmioty te rozliczają się dopiero po zakończeniu budowy. Zgodnie z art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 2001 nr 4 poz. 27) cena mieszkania spółdzielczego określana jest dopiero po rozliczeniu kosztów budowy. W praktyce oznacza to, że ostateczna cena lokalu znana jest dopiero w ciągu 6 miesięcy od dnia oddania budynku do użytkowania. Natomiast warunkiem skorzystania z rządowej dopłaty jest zakup nieruchomości, której cena jest ściśle określona już na etapie realizacji inwestycji, na dzień złożenia wniosku o finansowe wsparcie. Taką określa umowa o ustanowienia lub przeniesienie własności mieszkania, umowa deweloperska oraz umowa przedwstępna – określającą zobowiązanie do zawarcia kolejnego kontraktu. Wskazane wyliczenie ma charakter zamknięty i nie zawiera umowy o budowę lokalu mieszkalnego. Taka właśnie wiąże ze spółdzielnią mieszkaniową.

Zadaj pytanie na FORUM

Takie sformułowanie przepisów obu ustaw wyklucza de facto spółdzielnie mieszkaniowe z rządowego programu wsparcia przy zakupie mieszkania.

Nabycie mieszkania od spółdzielni i skorzystanie z programu MdM możliwe jest w obecnym stanie prawnym jedynie na zasadzie wyjątku, w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, gdy spółdzielnia realizuje sprzedaż mieszkań na zasadach deweloperskich. Po drugie, gdy prawo własności na rzecz członka spółdzielni dotyczy inwestycji zakończonej i rozliczonej, czyli takiej, w której znana jest ostateczna cena mieszkania.

Program MdM w 2015 roku

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi przewiduje m.in. możliwość objęcia programem MdM spółdzielczych lokali mieszkaniowych. Zgodnie z zapowiedziami resortu infrastruktury nowe przepisy wejdą w życie w 2015 roku. Analogiczne rozwiązanie obowiązywało w ramach poprzedniego, rządowego programu wsparcia – Rodzina na Swoim.

Nowelizacja ma także doprecyzować definicje stosowane w ustawie, m.in. definicję legalną pojęcia „nowo wybudowanego mieszkania”. Po zmianach ma ona obejmować również te lokale, które powstały w wyniku przebudowy czy adaptacji. Dotychczas dofinansowanie możliwe były tylko w związku z nabyciem lokalu deweloperskiego z tzw. rynku pierwotnego.

Polecamy serwis: Nieruchomości

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz.U. 2013 poz. 1304 z późn. zm.).

Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 2001 nr 4 poz. 27 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będą dopłaty do składek producentów rolnych - dla upraw słonecznika, facelii, lnu, konopi, gryki, bobowatych drobnonasiennych, roślin zielarskich

    Rozszerzony zostanie katalog upraw, do których stosowane będą z budżetu państwa dopłaty do składek producentów rolnych o słonecznik, facelię, len, konopie, bobowate drobnonasienne, rośliny zielarskie oraz grykę.

    Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę dotyczącą tabletki "dzień po". Co to oznacza?

    Prezydent Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji RP, zdecydował o skierowaniu nowelizacji Prawa farmaceutycznego do Sejmu RP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy. To weto wywołało wiele kontrowersji i dyskusji.

    Zwrot części podatku rolnego za 2024 rok - jest projekt ustawy!

    W projekcie ustawy o zwrocie części podatku rolnego za 2024 rok proponuje się zwrot części podatku rolnego w kwocie stanowiącej iloczyn różnicy w cenie przyjętej do naliczania podatku rolnego w 2024 r. i przyjętej w 2023 r. oraz ilości ha przeliczeniowych określonych w nakazie podatkowym lub deklaracji podatkowej.

    RCB uruchomiło stronę z poradami na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożenia eksplozją

    RCB, czyli Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło stronę internetową, zawierającą podstawowe informacje na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożenia eksplozją. Celem inicjatywy jest zwiększenie świadomości społecznej o zagrożeniach CBRNE i prawidłowych sposobach postępowania w sytuacji, gdy będziemy mieli z nimi do czynienia.

    REKLAMA

    Regularnie zapraszaj kominiarza do przeglądu i czyszczenia komina, bo nie dostaniesz odszkodowania! Co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim - terminy, koszty, wymogi prawne

    Przegląd komina (przewodów kominowych), to obowiązek, o którym zapomina wielu właścicieli i zarządców budynków. Przepisy określają dokładnie jak często trzeba wykonywać przegląd kominiarski? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół z przeglądu? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego warto robić przegląd kominiarski z powodu ubezpieczenia domu? 

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne” czy “śmiergust” to wielkanocne tradycje, występujące w niektórych regionach Polski

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne”, “śmiergust” to mniej znane wielkanocne tradycje, utrzymujące się w niektórych regionach Polski.

    W Wielki Piątek sklepy są otwarte dłużej. A jak będą czynne w Wielką Sobotę?

    W Wielki Piątek, 29 marca można zrobić zakupy w marketach nawet do godz. 23. Niektóre sklepy jednak czynne będą krócej, czyli do godziny 22. Natomiast w Wielką Sobotę, 30 marca większość sieci będzie czynna do godz. 13.

    ZUS już wypłacił "trzynaste" emerytury pierwszym emerytom i rencistom. Kiedy dostaną następni?

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty trzynastych emerytur. Do blisko 913 tys. osób trafiło łącznie ponad 1,6 mld zł - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Kolejny termin wypłaty trzynastek przypada na 5 kwietnia.

    REKLAMA

    Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r. według “starych” i “nowych” zasad. Wymogi co do uprawnionych, zbieg uprawnień i inne problemy

    Od początku 2024 roku weszły w życie “nowe” zasady ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne, ale niezależnie od tego świadczenie to może być nadal przyznane według “starych” zasad. Na czym polega różnica i jakie wnioski płyną z analizy orzecznictwa sądowego w tym zakresie?

    Dziś w Kościele katolickim Wielki Piątek. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wiernych obowiązuje post ścisły

    W Wielki Piątek, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, wiernych obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale post ścisły, czyli trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa lekkie. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia), przy czym wyjątek ten nie dotyczy postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

    REKLAMA