| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Brak pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego

Brak pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego

Brak wymogu uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego zakłada nowelizacja ustawy – Prawo budowlane. Zgodnie z projektem pozwolenie nie będzie wymagane, gdy obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki. Jakie trudności spowoduje rezygnacja z wymogu uzyskania pozwolenia budowlanego?

Zgłoszenie budowy

Liczba regulacji wymagających sprawdzenia w związku z strefami oddziaływania nie została przez ustawodawcę określona. Świadczy o tym brak stosownych załączników w postaci formularza sprawdzającego, przygotowanego w celu zapewnienia poprawności czynności kontrolnych. Jak widać w przypadku zgłoszenia organy, które winny zareagować na jego potencjalną wadliwość będą miały poważny problem z określeniem liczby uczestników postępowania. Kierunek zmian dobry, niemniej zamiast „zgłoszenia” nazwałbym czynność „rejestracją zamierzenia inwestycyjnego”. W polskim prawodawstwie panuje bowiem pogląd że „zgłoszenie” nie powoduje powstania praw nabytych w sytuacjach, gdy jest ono nieprawidłowe lub zostało zrealizowane w sposób odmienny od założonego.

Wniosek o pozwolenie na budowę

Znacznie poważniejszym problem dla urzędów jest obecnie powracająca do łask kontrola treści projektu budowlanego, której przeprowadzenie winno być jak najbardziej udokumentowane. Podobnie jak ma to obecnie miejsce w przypadku weryfikacji kompletności wniosku o pozwolenie na budowę. W przypadku powstania stosownych list weryfikacyjnych będzie już wiadomo, kto i w jakim zakresie sprawdził projekt oraz kto dokonał kontroli tej czynności. Po wejściu w życie nowego prawa urzędnik nie będzie już mógł udawać że czegoś w projekcie nie sprawdził.

Rządowy projekt nowelizacji prawa budowlanego

Autor: Dawid Bielak, technik budowlany, prawobudowlane.bloog.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK