| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Nowe zasady oznaczania wyrobów budowlanych

Nowe zasady oznaczania wyrobów budowlanych

Sejm przyjął poprawki do nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy Prawo budowlane. Celem jest poprawa skuteczności i przejrzystości przepisów dotyczących wyrobów budowlanych.

W ustawie szczegółowo określono obowiązki producentów, ich upoważnionych przedstawicieli, importerów i sprzedawców w zakresie wyrobów budowlanych znakowanych znakiem budowlanym, podobnie jak ma to miejsce w przypadku podmiotów gospodarczych wprowadzających do obrotu wyroby ze znakiem CE.

Ustawa przewiduje zmianę sposobu działania organów nadzoru budowlanego. Rozszerzono obowiązki i uprawnienia Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w kwestii nadzoru i koordynacji działań wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego. Dodatkowo GINB uzyska uprawnienia do prowadzenia postępowań administracyjnych w pierwszej instancji. Ponadto rozszerzono uprawnienia organów nadzoru budowlanego o możliwość pobierania próbek do badań wyrobów budowlanych składowanych na terenie budów prowadzonych z wykorzystaniem środków publicznych oraz u sprzedawców.

Nastąpi zmiana systemu sankcji karnych za naruszenie przepisów, m.in. określono czyny stanowiące niezgodności formalne, do których stosowany będzie Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (obecnie do czynów tych stosowany jest Kodeks karny).

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

Zobacz serwis: Sprawy karne

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK