| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Jak stosować Subklauzulę 20.1 WK FIDIC

Jak stosować Subklauzulę 20.1 WK FIDIC

Czy stosowanie Warunków Kontraktu FIDIC zapobiega powstawaniu sporów pomiędzy Zamawiającym i Wykonawcą? Bardzo wątpliwe. Cenne są jednak zawarte w WK FIDIC procedury rozstrzygania sporów, których celem jest jak najszybsze uzyskanie decyzji wiążącej dla stron i nadającej się do natychmiastowego wykonania. Wszystko po to, aby zmniejszyć ryzyko nieterminowej realizacji inwestycji.

Problem w tym, że – jak każdą umowę – również postanowienia Warunków Kontraktu FIDIC poddać należy interpretacji. Wobec różnego ukształtowania Warunków Szczególnych, konieczności uwzględnienia prawa obowiązującego dla Kontraktu, a nawet z uwagi na niedoskonałość tłumaczenia WK FIDIC na język Kontraktu, w wielu przypadkach interpretacja postanowień Kontraktu może sprawiać trudności. Wątpliwości dotyczą nawet samej procedury rozstrzygania sporów zawartej w Klauzuli 20.

Najwięcej emocji budzi oczywiście zgłaszanie i ocena roszczeń Wykonawcy. Każde zgłaszane przez Wykonawcę roszczenie musi ściśle wypełniać warunki określone w Subklauzuli 20.1, inaczej Wykonawca naraża się na prowadzenie sporu z Inżynierem i Zamawiającym. W najlepszym wypadku kończy się na konieczności wykazania przez Wykonawcę, że Inżynier otrzymał w terminie wszystkie potrzebne informacje i dane służące uzasadnieniu roszczenia. W najgorszym scenariuszu może dojść nawet do utraty roszczenia.

Trzeba jednak podkreślić, że Subklauzula 20.1 nie reguluje jedynie obowiązków Wykonawcy. Jej celem jest osiągnięcie przez obie strony w jak najszybszy i jak najtańszy sposób porozumienia co do zasadności roszczeń zgłaszanych przez Wykonawcę. Docenienia wymaga zatem rola Inżyniera w sprawnym i trafnym rozpatrywaniu roszczeń Wykonawcy.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Sprawdzając i oceniając roszczenie zgłoszone przez Wykonawcę, Inżynier ma do wykonania dwa zadania: przesłać Wykonawcy odpowiedź na roszczenie, a następnie doprowadzić do porozumienia pomiędzy Wykonawcą z Zamawiającym albo dokonać określenia zgodnie z Subklauzulą 3.5. Czym różnią się te dwa obowiązki i jaką pełnią funkcję?

Odpowiedź na roszczenie, którą (co do zasady) Inżynier powinien przesłać w terminie 42 dni od otrzymania roszczenia, ma służyć przede wszystkim poinformowaniu Wykonawcy o wstępnym stanowisku Inżyniera co do zasadności roszczenia. Warto zauważyć, że odpowiedź ta nie jest ostatecznym stanowiskiem Inżyniera, ale ma dać Wykonawcy sygnał, jak Inżynier ocenia złożone roszczenie i jakie jest uzasadnienie jego stanowiska.

Wraz z odpowiedzią Inżynier może zażądać dostarczenia dodatkowych dokumentów i informacji, jednakże nie ma to wpływu na obowiązek Inżyniera poinformowania Wykonawcy, czy jego roszczenie zostało wstępnie zatwierdzone, czy odrzucone. Co więcej, na tym etapie Inżynier może wielokrotnie zwracać się do Wykonawcy o przedstawienie dalszych szczegółowych danych, które umożliwią dokonanie ostatecznego określenia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ProfiAuto

ProfiAuto to należąca do firmy Moto-Profil marka zrzeszająca ponad 150 hurtowni, sklepów i warsztatów, znajdujących się w miastach na terenie całej Polski. Pod szyldem ProfiAuto funkcjonują wyselekcjonowane, najlepsze na rynku motoryzacyjnym podmioty.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »