| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Co grozi za nieuiszczenie opłaty od posiadania psa?

Co grozi za nieuiszczenie opłaty od posiadania psa?

Opłata od posiadania psa nie jest obligatoryjna, tj. jej wprowadzenie zależy od rady gminy. Jeżeli jednak została wprowadzona, to właściciele psów muszą mieć na względzie, że nie uiszczenie jej w terminie może skończyć się wszczęciem postępowania egzekucyjnego.

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych stanowi, że rada gminy może wprowadzić opłatę od posiadania psów, którą pobiera się od osoby fizycznej-właściciela zwierzęcia. Stawka opłaty ustalana jest przez radę gminy i nie może przekroczyć 110,66 złotych rocznie od jednego psa.

Bardzo wiele gmin zrezygnowało z pobierania tej opłaty (nie jest ona pobierana m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Łodzi). Głównym powodem rezygnacji z pobierania opłaty jest jej nieopłacalność, tj. zbyt wysokie koszty w stosunku do dochodów.

Nie mniej jednak nadal w niektórych z gmin możemy się takimi opłatami spotkać. W Poznaniu opłata za posiadanie psa wynosi 30 zł (za każdego kolejnego 15 zł), w Sopocie – 58 zł od psa, a w Szczecinie - 50 zł.

Zobacz również: Kiedy płaci się opłatę za posiadanie psa?

W zależności od gminy różne są terminy uiszczenia opłaty, np. w Płocku jest to 31 maja, a w Suwałkach – 31 marca. 

To czy i jakie konsekwencje czekają nas z powodu nieuiszczenia opłaty od posiadania psa zależne jest od gminy, którą zamieszkujemy. Niektóre z nich w stosunku do osób uchylających się od wniesienia opłaty wszczynają procedurę przewidzianą w przepisach Ordynacji podatkowej i ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Jednym słowem, przeciwko takiej osobie wszczynane jest postępowanie podatkowe, a ściągnięcie opłaty może zająć się komornik skarbowy…

Choć opłata powinna być uiszczana terminowo, bardzo wiele osób po prostu o niej zapomina. Innym problemem jest również brak ewidencji właścicieli czworonogów, która byłaby wykorzystywana przez gminy. Brak ewidencji równa się brak informacji o posiadanym zwierzęciu, a brak informacji to najczęściej brak opłaty.

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje jednak zwolnienia z opłaty od posiadania psów. Opłaty tej nie pobiera się od: 

1) członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2) osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności - z tytułu posiadania jednego psa; 

3) osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania psa asystującego; 

4) osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa; 

5) podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.

Zobacz również serwis: Podatki i opłaty

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opłata od posiadania psa nie jest obligatoryjna, tj. jej wprowadzenie zależy od rady gminy.
Opłata od posiadania psa nie jest obligatoryjna, tj. jej wprowadzenie zależy od rady gminy.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Dwojewski

Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK