| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Kto jest zwolniony z opłaty klimatycznej?

Kto jest zwolniony z opłaty klimatycznej?

Opłata miejscowa, potocznie określana klimatyczną pobierana jest za pobyt w celach turystycznych, wypoczynkowych bądź szkoleniowych. Jej wysokość ustalana jest przez ragę gminy, ale nie może być wyższa niż 1,99 zł za dzień. Czy opłata jest pobierana zawsze?

Opłata miejscowa jest pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych: 

1) w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach, 

2) w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Opłata pobierana jest za każdy dzień pobytu w takich miejscowościach. Jej wysokość ustalana jest w uchwale rady gminy, nie mniej jednak nie może przekroczyć 1,99 zł dziennie.

Zobacz również: Kiedy zapłacimy opłatę uzdrowiskową?

Aby dany obszar otrzymał status obszaru ochrony uzdrowiskowej, musi spełniać kilka warunków. Zostały one określone w ustawie o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych:

1. posiadanie złóż naturalnych surowców leczniczych o potwierdzonych właściwościach leczniczych; 

2. posiadanie klimatu o właściwościach leczniczych;

3. spełnia określone w przepisach o ochronie środowiska wymagania w stosunku do środowiska; 

4. posiada infrastrukturę techniczną w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, energetycznej, w zakresie transportu zbiorowego, a także prowadzi gospodarkę odpadami.

Opłaty miejscowej nie należy mylić z opłatą uzdrowiskową, która pobierana jest za pobyt na obszarze, któremu nadano status uzdrowiska. 

Opłata klimatyczna nie jest jednak pobierana zawsze i od wszystkich. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje bowiem, że opłaty tej nie pobiera się:

1. pod warunkiem wzajemności - od członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; 

2. od osób przebywających w szpitalach; 

3. od osób niewidomych i ich przewodników; 

4. od podatników podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych położonych w miejscowości, w której pobiera się opłatę miejscową albo uzdrowiskową; 

5. od zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej.

Zobacz również serwis: Podatki i opłaty

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK