| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Zmiana umowy podatkowej z Luksemburgiem

Zmiana umowy podatkowej z Luksemburgiem

Niezwykle istotną zmianą, jaka zaszła na gruncie prawa podatkowego jest podpisanie 7 czerwca 2012 r. przez Rzeczpospolitą Polską oraz Wielkie Księstwo Luksemburskie protokołu zmieniającego Konwencję w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Wprowadzone modyfikacje objęły postanowienia dotyczących metod unikania podwójnego opodatkowania oraz w zakresie opodatkowania odsetek i należności licencyjnych.

W dalszym ciągu za podstawową metodę unikania podwójnego opodatkowania dla Polski pozostanie tzw. metoda wyłączenia z progresją, jednakże wobec niektórych, wyraźnie wskazanych rodzajów dochodu będzie miała zastosowanie metoda zaliczenia proporcjonalnego, tj.: z dywidendy, odsetek i należności licencyjnych, uzyskiwanych przez polskich rezydentów na terenie Luksemburga.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Modyfikacja uniemożliwia stosowanie metody wyłączenia z progresją wobec dywidend wypłacanych polskim rezydentom przez luksemburskie spółki, a tym samym zlikwidowała, wynikające z niej korzyści dla polskich udziałowców. Zgodnie z dotychczasowymi postanowieniami umowy powyższa kategoria dochodu była zwolniona z polskiego opodatkowania. Zmiana polegająca na tzw. zaliczeniu proporcjonalnym będzie umożliwiała jedynie zmniejszenie polskiego podatku o zapłacony podatek w Luksemburgu

Inną modyfikacją zainicjowaną na mocy protokołu do umowy jest wprowadzenie tzw. klauzuli nieruchomościowej, w myśl której zyski z przeniesienia własności udziałów (w tym sprzedaży), o wartości głównie wynikającej z wartości nieruchomości. Rodzaj opodatkowania zysków będzie należny państwa, w którym dana nieruchomość jest zlokalizowana. Przykładowo, kiedy spółka luksemburska sprzeda udziały w polskich spółkach, posiadających pokrycie w nieruchomościach położonych w Polsce. Dokonana transakcja będzie opodatkowana zgodnie z polskimi przepisami.

Kolejne zmiany, jakie mają zostać wprowadzone na skutek podpisania powyższego protokołu, będą dotyczyły norm regulujących odsetki i należności licencyjne. Obniżeniu ulegnie podatek u źródła od powyższych należności z 10 na 5 %. Ponadto zmianie ulegną również zasady zwolnienia z podatku u źródła wypłacanej dywidendy, a także zostaną wprowadzone postanowienia dotyczące wymiany informacji w sprawach podatkowych.

Zobacz: Umowa podatkowa z Czechami

Przedstawione powyżej zmiany będą obejmowały swym zastosowanie dochód uzyskany po 1 stycznia roku następującego po roku, w którym wejdą w życie, czyli dacie wymiany not potwierdzających ratyfikację przez oba państwa. 

Zapowiedź powyższych zmian w gronie ekspertów wzbudza wiele wątpliwości oraz obaw, co do kwestii, czy rzeczywiście przyniesie więcej korzyści niż strat dla przedsiębiorców. 

reklama

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowa umowa podatkowa z Luksemburgiem/ Fot. Fotolia
Nowa umowa podatkowa z Luksemburgiem/ Fot. Fotolia

Praktyki HRM. Najlepsze studia przypadku z polskiego rynku (książka)29.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »