| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Zniesienie opłaty targowej

Zniesienie opłaty targowej

Zniesienie opłaty targowej to główny postulat projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, nad którym trwają prace w Sejmie. Zniesienie daniny publicznej, jaką jest opłata targowa ma na celu zwiększenie konkurencyjności micro i małych przedsiębiorców.

Radom gmin przysługuje natomiast uprawnienie do różnicowania wysokości stawek opłaty targowej oraz wprowadzania zwolnień przedmiotowych. Pozwala to na dostosowanie obciążeń fiskalnych do miejscowych warunków ekonomiczno-społecznych, jest zachowanie prawa.

Abonament RTV 2015

Zniesienie opłaty targowej

W związku ze zmniejszającymi się wpływami budżetów jednostek samorządu terytorialnego z tytułu opłaty targowej grupa posłów KP Twój Ruch, SLD, PSL i posłów niezrzeszonych zaproponowała jej całkowite zniesienie. Wnioskodawcy argumentowali swój postulat faktem iż oplata targowa wywiera szkodliwy wpływ na rozwój zarówno przedsiębiorczości jak i samych targowisk. Celem projektu jest m.in. zwiększenie konkurencyjności oraz szans drobnych przedsiębiorców i sprzedawców oraz aktywizacja mikro i małych przedsiębiorców oraz sprzedawców.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu nowelizacji ustawy opłata targowa stanowi de facto „guasi-podatek” i jest uważana za przejaw gospodarki kapitalistycznej. Tym samym jest zupełnie niedostosowana do obecnej rzeczywistości gospodarczej.

Górne granice kwot podatków i opłat lokalnych w 2014 r.

Opłata targowa wg samorządowców

Postulat zniesienia opłaty targowej spotkał się ze zdecydowaną krytyką ze strony samorządowców. Zlikwidowanie opłaty targowej spowoduje – zdaniem członków zarządu Związków Miast Polskich – znaczny spadek wpływów w budżetach samorządowych.

Projekt wpłynął do Sejmu 9 maja 2014 r. jako inicjatywa ustawodawcza grupy posłów KP Twój Ruch, SLD, PSL i posłów niezrzeszonych. 1 lipca 2014 r. został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.

Wskazane zmiany mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Podstawa prawna:

Interpelacja p. M. Kierwińskiego, posła na Sejm RP, z dnia 13 kwietnia 2012 r., nr 4067, znak: SPS-023-4067/12 i odpowiedź na nią.

Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. 1991 nr 9 poz. 31 ze zm.).

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 8 lutego 2006 r., I SA/Sz 76/05.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK