| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie administracyjne > Kiedy termin może być przywrócony?

Kiedy termin może być przywrócony?

Niekiedy zdarzają nam się sytuacje, że spóźnimy się z wysłaniem jakiejś odpowiedzi na pismo, czy ze złożeniem odwołania od decyzji. Nie należy się jednak poddawać, gdyż istnieje wyjście z sytuacji.

Kodeks postępowania administracyjnego przewiduje instytucją, zwaną przywróceniem terminu. W praktyce oznacza ona tyle, że osoba, która spóźniła się ze złożeniem pisma może wnioskować o jego przywrócenie, a więc o danie możliwości dokonania określonej czynności pomimo tego, że upłynął termin.

Sytuację taką regulują art. 58-60 kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z tymi artykułami, podstawą do przywrócenia terminu jest sytuacja, kiedy jego niezachowanie nastąpiły bez winy osoby zainteresowanej.

Pan Tomek dostał decyzję urzędu skarbowego odmawiającą umorzenia części zaległości podatkowych. Decyzja przewidywała miesięczny termin na złożenie odwołania. Pan Tomek zapomniał o złożeniu odwołania, przypomniał sobie dopiero kiedy zostało mu doręczone pismo wzywające do zapłaty. W takiej sytuacji Pan Tomek nie może liczyć na przywrócenie terminu, gdyż uchybił terminowi z własnej winy – zapomniał.

Pani Kasia w dniu, w którym upływał jej termin na złożenie odwołania od decyzji szła na pocztę wysłać to odwołanie, a w drodze poślizgnęła się na schodach, skręciła nogę, zabrało ją pogotowie wskutek czego odwołanie nie zostało wysłane. Po trzech dniach, kiedy wypuszczono ją ze szpitala zwróciła się do urzędu o przywrócenie terminu, gdyż jego niezachowanie nie było z jej winy – potknęła się. Urząd pozytywnie rozpatrzył jej prośbę.

Prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia. W przypadku np. pobytu w szpitalu, 7-dniowy termin będzie biegł od dnia wyjścia ze szpitala.

Jednocześnie z prośbą o przywrócenie terminu należy dokonać czynności, której termin dotyczył. Jeżeli zatem uchybiliśmy terminowi na złożenie odwołania, to razem z prośbą o przywrócenie terminu składamy odwołanie.

O przywróceniu terminu postanawia właściwy w sprawie organ administracji publicznej. Od postanowienia o odmowie przywrócenia terminu służy zażalenie.

Przed rozpatrzeniem prośby o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania lub zażalenia organ administracji publicznej na żądanie strony może wstrzymać wykonanie decyzji lub postanowienia.

Podstawa prawna: Kodeks postępowania administracyjnego

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoba, która spóźniła się ze złożeniem pisma może wnioskować o jego przywrócenie, a więc o danie możliwości dokonania określonej czynności pomimo tego, że upłynął termin.
Osoba, która spóźniła się ze złożeniem pisma może wnioskować o jego przywrócenie, a więc o danie możliwości dokonania określonej czynności pomimo tego, że upłynął termin.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK