| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Będzie pakiet ustaw dla powodzian

Będzie pakiet ustaw dla powodzian

Na pierwszym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wszystkie partie polityczne zadeklarowały poparcie dla pakietu ustaw, którym zostaną objęci poszkodowani w wyniku powodzi.

Inauguracyjne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego było w całości poświęcone problematyce powodzi, która nawiedziła Polskę.
Nie zabrakło tarć, pomiędzy politykami – ale konieczności wprowadzenia specjalnego pakietu ustaw nikt nie podważał.

Przejmujący po katastrofie obowiązki Prezydenta RP Bronisław Komorowski zaproponował kompleksowe rozwiązania systemowe. Zawierają one te rozwiązania, których do tej pory brakowało - ułatwienia dla wykupu gruntów pod budowę wałów przeciwpowodziowych oraz zbiorników retencyjnych. Od tej pory miałby też być bezwzględnie przestrzegany zakaz budowy mieszkań na terenach zalewowych. Za złamanie zakazu groziłyby surowe kary.

Wicepremier i kandydat na Prezydenta RP skrytykował zamierzenia Komorowskiego, uzasadniając, że na chwilę obecną najważniejsze są działania o charakterze ratowniczym. Natomiast nie negował on działań systemowych, tylko stwierdził, że powinny one zostać przesunięte w czasie. 

Podobnego zdania była największa opozycyjna partia – Prawo i Sprawiedliwość, która przestygała, że z tej powodzi należy wyciągnąć wnioski na przyszłość, tak aby podobna historia już nigdy nie miała miejsca. Tym bardziej w Polsce – jesteśmy krajem gdzie ilość wody na głowę mieszkańca jest najmniejsza w Europie.

Zobacz też: Powódź 2010

Pomimo zgłaszanych wątpliwości Komorowski spotkał się ze zgodną akceptacją swoich pomysłów w zakresie pomocy powodzianom. Rada Bezpieczeństwa Narodowego będzie zbierać się cyklicznie, zajmując się najważniejszymi wydarzeniami. Niewykluczone że forum Rady stanie motorem napędowym do bezkonfliktowego wprowadzania zmian, które są niezbędne dla funkcjonowania naszego państwa. 

Zobacz też: Pomoc społeczna

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK