| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Praca w warunkach powodzi

Praca w warunkach powodzi

Zalane drogi, podmyte torowiska, zamknięte mosty i przeprawy… te skutki powodzi uniemożliwiają wielu osobom dotarcie do zakładu pracy- nie powinny ich z tego powodu spotkać żadne problemy… poza finansowymi.

Obiektywny brak możliwości dotarcia do pracy spowodowany działaniem siły wyższej (takiej jak powódź)- stanowi wystarczające usprawiedliwienie nieobecności pracownika w zakładzie pracy. W zależności od stosunków panujących w zakładzie w różny sposób będzie musiał jednak to udowodnić (a także zgłosić usprawiedliwienie pracodawcy najpóźniej następnego dnia… chyba że okaże się to niemożliwe)
W wielu sytuacjach konieczne będzie uzyskanie zaświadczenia np.:
- od przedstawiciela kolei- o niekursowaniu pociągów w danym dniu na określonej trasie,
- z urzędu gminy/sołectwa o tym, że drogi lokalne były nieprzejezdne.

Z reguły z uwagi na rozległość skutków powodzi w danym rejonie, tego typu działania nie są konieczne.

Porównaj: Jakie przyczyny usprawiedliwiają nieobecność w pracy

Nawet jeśli nasza nieobecność jest usprawiedliwiona- nadal nie otrzymamy za nią wynagrodzenia, nie poniesiemy jednak innych konsekwencji (związanych z np. z naganą czy innym wpisem do akt). W takiej sytuacji, (jeśli możemy skontaktować się z pracodawcą) warto skorzystać z „urlopu na żądanie”- pracodawca nie może w tej sytuacji nam go nie udzielić. Pamiętajmy jednak, że wykorzystywany jest w pojedynczo i nie częściej niż 4 razy w roku, obciąża także jednocześnie pulę urlopu wypoczynkowego.

Nie będzie to niestety możliwe w sytuacji braku kontaktu z pracodawcą- urlop na żądanie musi być zgłoszony najpóźniej w dniu, w którym ma być wykorzystany.

Jeśli jednak mimo niesprzyjających okoliczności udało nam się dotrzeć do pracy, zakład zaś nie może funkcjonować – przysługuje nam wynagrodzenie za przestój (60% stawki podstawowej, nie niższej jednak od minimalnego wynagrodzenia)- jednym z obowiązków pracodawcy jest bowiem zapewnienie „zajęcia” pracownikom- nawet jeśli nie ponosi odpowiedzialności za zatrzymanie pracy zakładu.

Zobacz również serwis: Powódź 2010

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK