| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 24 maj

Aktualna sytuacja powodziowa - 24 maj

Miejscami nadal utrzymuje się bardzo wysoki poziom.  Na Mazowszu w okolicach Dobrzykowa trwają działania polegające na przerwaniu wału. Prowadzona jest ewakuacja mieszkańców.

Poziom Wisły obniżył się także w Toruniu i Bydgoszczy - Fordonie. Poziom rzeki w Toruniu od wczorajszego wieczora spadł o 9 cm a w Bydgoszczy-Fordonie o 2 cm.

Cały czas trwają intensywne prace zmierzające do ochrony wałów. Do wczoraj 23 maja br. w województwie prewencyjnie ewakuowano 566 osób. Gotowych do ewakuacji w przypadku przerwania wału wiślanego jest 390 osób w gminie Włocławek. W województwie zalanych jest 324 gospodarstwa.

Na terenie 3 gmin obowiązują pogotowia przeciwpowodziowe (Milicz, Bierutów, Długołęka). Natomiast alarmy przeciwpowodziowe w obowiązują w 10 powiatach: (oławski, wrocławski, trzebnicki, średzki, miasto Wrocław, wołowski, legnicki, lubiński, górowski, głogowski).

340 żołnierzy pracuje przy umacnianiu wałów. Do dyspozycji mają: 7 łodzi oraz 4 amfibie.

We Wrocławiu w nocy z 23 na 24 maja stany wód na Odrze i Widawie opadły. Na zalanych częściach osiedla Kazanów w nocy również odnotowano spadek poziomu wody.

Stały monitoring prowadzony jest w zagrożonych powiatach i gminach województwa.

W powiecie trzebnickim, gmina Oborniki Śląskie w potencjalnie zagrożonych miejscowościach - Uraz, Raków, Kotowice, Paniowice (wzdłuż Odry) sytuacja jest stabilna. Stany wody wskazują tendencję spadkową. Podobna sytuacja panuje w gminie Wisznia Mała oraz Żmigród.

W gminie Miękinia, powiat Środa Śląska na obecną chwilę nie doszło do przerwania wałów na Odrze. Na bieżąco uszczelniane są przecieki w wałach.

W powiecie głogowskim przeprowadzono ewakuację 1 rodziny z rejonu podtopionego Wróblina Głogowskiego.

Fala kulminacyjna na Odrze przechodzi przez Ścinawę. W mieście zostało podtopionych kilka ulic, cztery osoby zostały ewakuowane.
Według wrocławskiego oddziału IMGW stany maksymalne na Odrze mogą utrzymywać się ok. 2 doby.

Fala powodziowa Odry powoli się obniża, ale nadal utrzymuje się powyżej poziomu alarmowego. Około 900 budynków zamieszkałych przez około 1500 mieszkańców jest pod wodą, jednakże ta liczba zmniejsza się z godziny na godzinę. Nadal utrzymują się wysokie stany wód na mniejszych rzekach wpływających do Odry m.in. Małej Panwi i Stobrawie.

Podejmowane są decyzje dotyczące zrzutów wody ze zbiorników retencyjnych Otmuchów, Nysa,Turawa mających na celu odbudowanie rezerwy powodziowej.

Wczoraj (23 maja br.) na terenie gminy Ozimek został przerwany wał powodujący zalewanie terenu w miejscowości Bieszczynik /Staw Polskiego Związku Wędkarskiego/ Wykonano prace przy uszczelnieniu wału.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK