| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 24 maj

Aktualna sytuacja powodziowa - 24 maj

Miejscami nadal utrzymuje się bardzo wysoki poziom.  Na Mazowszu w okolicach Dobrzykowa trwają działania polegające na przerwaniu wału. Prowadzona jest ewakuacja mieszkańców.

Na Opolszczyźnie nie występują problemy z zaopatrzeniem ludności w wodę pitną i artykuły żywnościowe. Nie zanotowano zagrożeń epidemiologicznych. Prowadzony jest stały monitoring ujęć wody oraz oczyszczalni ścieków.

Utrzymuje się tendencja spadkowa na małopolskich rzekach. Stan alarmowy przekroczony jest w 4 miejscach (na Wiśle i Szreniawie), stan ostrzegawczy w 7 (na Wiśle i Stryszawce). Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w 3 powiatach i 6 gminach, a pogotowie przeciwpowodziowe w 5 powiatach, 21 gminach i miastach Tarnów i Kraków.

Poziom wody w Wiśle wciąż się obniża. W ciągu minionej doby w Krakowie prowadzono prace związane z pompowaniem wody z rozlewisk i zalanych budynków. W pracach pomagali strażacy z Danii i Niemiec.

Nie pojawiły się żadne nowe poważniejsze uszkodzenia wałów, chociaż umocnienia są bardzo mocno nasiąknięte wodą. W miejscowości Wola Rogowska saperzy wysadzili w sobotę (22 maja br.) fragment wału przeciwpowodziowego przy ujściu potoku Kisielina do Wisły. Wyrwa w wale pozwala na odprowadzenie wody z zalanej Woli Rogowskiej i okolic do Wisły. Woda w tym miejscu sukcesywnie opada. W powiecie brzeskim w gminie Szczurowa dziś także będzie pracował śmigłowiec, pomagając w uszczelniania wałów na Uszwicy.

W niektórych powiatach pojawiły się utrudnienia w dostępie do wody pitnej. Są one spowodowane uszkodzeniami linii wodociągowych (powiaty limanowski, myślenicki, oświęcimski, proszowicki, wadowicki, wielicki) lub skażeniem wody (w powiatach bocheńskim, chrzanowskim, tarnowskim woda nadaje się tylko do celów gospodarczych). Woda dostarczana jest beczkowozami lub w butelkach. Do teraz nie zanotowano zwiększonej ilości zatruć pokarmowych. Mieszkańcom wydaje się środki do dezynfekcji studni przydomowych. W zalanych powiatach mieszkańcy są informowani, jak należy postępować przy odkażaniu studni, jak zapobiegać chorobom zakaźnym i jak postępować z zalaną żywnością.

Nie pojawiły się żadne nowe poważniejsze uszkodzenia wałów. W miejscowości Wola Rogowska saperzy wysadzili w sobotę niewielki fragment wału przeciwpowodziowego przy ujściu potoku Kisielina do Wisły. Wyrwa w wale pozwala na odprowadzenie wody z zalanej Woli Rogowskiej i okolic do Wisły. Woda w tym miejscu sukcesywnie opada.

W wielu miejscach województwa uaktywniły się osuwiska – w całej Małopolsce jest ich 336. Najwięcej z nich (93) pojawiło się w powiecie nowosądeckim i myślenickim (90). Nie pojawiły się nowe osuwiska w gminie Lanckorona, ale nadal nie działa tam wodociąg i dostarczana jest woda w butelkach.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK