| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 24 maj

Aktualna sytuacja powodziowa - 24 maj

Miejscami nadal utrzymuje się bardzo wysoki poziom.  Na Mazowszu w okolicach Dobrzykowa trwają działania polegające na przerwaniu wału. Prowadzona jest ewakuacja mieszkańców.

W województwie łódzkim w dalszym ciągu istnieje wysoki poziom zagrożenia powodziowego. Na Lubelszczyźnie poziom Wisły nadal jest bardzo wysoki. W województwie wielkopolskim wzrósł poziom wody w Warcie w powiecie konińskim.

W dalszym ciągu istnieje wysoki poziom zagrożenia powodziowego. Stan wód na wszystkich rzekach utrzymuje się powyżej stanów alarmowych, za wyjątkiem rzeki Bzury, gdzie poziom wód jest powyżej stanów ostrzegawczych. Występuje powolna tendencja spadkowa poziomu wód w rzekach. Jedynie poniżej zapory czołowej zbiornika Jeziorsko w korycie rzeki Warty utrzymuje się dalsza tendencja wzrostowa.

Na terenie 26 gmin wprowadzono alarm przeciwpowodziowy (Świnice Warckie, Łęczyca, Góra Św. Małgorzaty, Piątek, Grabów, m. Łęczyca, Poddębice, Wartkowice, Sędziejowice, Łask, Widawa, m. Tomaszów Maz., Inowłódz, Działoszyn, Nowa Brzeźnica, Szadek, Galewice, Wieruszów, Radomsko, Żytno, Gidle, Burzenin, Aleksandrów i Sulejów), zaś w kolejnych 8 pogotowie przeciwpowodziowe (Witonia, Daszyna, Uniejów, Pęczniew, Zadzim, Dalików, Dobroń, Przedbórz).

Kulminacyjna fala powodziowa przemieszcza się na rzece Warcie, mija Sieradz i wchodzi do zbiornika Jeziorsko. Natomiast fala na rzece Pilicy przeszła za Sulejów i wchodzi do zbiornika sulejowskiego.

Na skutek przemieszczającej się fali kulminacyjnej rzeką Wartą i zwiększonego zrzutu wody ze zbiornika Jeziorsko, poziom wody w Uniejowie zwiększa się.

W związku z narastającym zagrożeniem w Uniejowie, wojewoda wieczorem (23 maja br.) wystąpiła do Ministra Obrony Narodowej o użycie Sił Zbrojnych do pomocy w umacnianiu i podwyższaniu wałów przeciwpowodziowych. Do działań zostało skierowanych 20 żołnierzy z 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu.

Od kilku dni prowadzone są zwiększone zrzuty wody ze zbiorników Sulejów (do wartości 150 m³/s) i Jeziorsko (do wartości 360 m³/s), które mają na celu przygotowanie ich do zretencjonowania większej ilości wód powodziowych.

W akcji uczestniczą wszystkie służby. Prowadzony jest stały nadzór sanitarno-epidemiologiczny nad mieszkańcami, którzy zamieszkują podtopione tereny.

Według wstępnych informacji, na skutek istniejących niekorzystynych warunków hydrologicznych, na terenie województwa łódzkiego podtopieniu uległo ponad 246 tys. ha, ponad 33 tys. osób jest poszkodowanych. Dotychczas na ewakuację zdecydowało się 65 osób. Podtopieniu uległo blisko 1700 budynków mieszkalnych, 15 obiektów użyteczności publicznej, 20 obiektów sportowych, 30 szkół, 5 przychodni lekarskich, 3 domy pomocy społecznej, 8 placówek kultury, 18 oczyszczalni ścieków i 95 ujęć wody. Uszkodzeniu uległo 480 km dróg oraz 640 kładek i przepustów drogowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Fabryka Motywacji

Szkolenia, rekrutacja, coaching i mentoring, doradztwo HR, doradztwo biznesowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK