| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 25 maj

Aktualna sytuacja powodziowa - 25 maj

O ile sytuacja na południu stabilizuje się, to w północnej części kraju walka z żywiołem wchodzi w decydującą fazę. Szczególnie trudna sytuacja jest w województwach: wielkopolskim, lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim. 

Z aktualnych prognoz IMGW wynika, że fala kulminacyjna dotrze do województwa we wtorek 25 maja br.

Służby przygotowane są do działań związanych z nadchodzącą falą powodziową. Prowadzone są prace przy umacnianiu wałów oraz akcje informacyjne.

W powiecie wschowskim, gmina Szlichtyngowa napełnianych jest dodatkowo 1000 szt. worków oraz zabezpieczono przepompownie wody w Wyszanowie. Od wczoraj (24 maja br.) odwołane zostały zajęcia w szkole. Na bazie ZHP – Hufiec Wschowa utworzona została 20 osobowa drużyna do niesienia pomocy w czasie działań powodziowych.

W powiecie zielonogórskim mieszkańcy są informowani o ewentualnych ewakuacjach. W gminie Bojadła w rejonie Klenicy i Przewozu w miejscach zagrożonych przerwaniem wałów rozłożono 2500 worków z piaskiem. Wydano z powiatowego magazynu przeciwpowodziowego 5000 worków. W gminie Sulechów dowieziono 30 wywrotek piasku i 1600 worków, szpadle, buty gumowe.

W powiecie krośnieńskim w gminie Gubin kontynuowane są prace wzmacniające wał przeciwpowodziowy na Odrze w okolicach Kosarzyna. Z powiatowego magazynu przeciwpowodziowego wydano na potrzeby prac zabezpieczających dla gminy Krosno Odrzańskie 10 tys. worków i 2 rolki folii do zabezpieczania wałów.

W powiecie nowosolskim w gminie Otyń wzmacniane są wały na Czarnej Strudze i Śląskiej Ochli. W gminie Nowa Sól wprowadzono stałe dyżury w urzędzie gminy. Wzmocniono wały przeciwpowodziowe we wsiach Stany i Kielcz. Trwa stały monitoring wałów przeciwpowodziowych. Planowana jest pomoc dwóch grup wojska po 30 żołnierzy dla gmin Otyń i Nowa Sól. Planowane jest także zamontowanie w kanale portowym w Nowej Soli 4 mobilnych zapór w ścianie powodziowej.

W Słubicach prewencyjnie ewakuowano chorych ze szpitala.

Aktualnie zamknięta jest droga nr 315 łącząca Nową Sól z Przyborowem. Nieprzejezdna jest również droga wojewódzka nr 292 na odcinku Bytom Odrzański - Drogomil. Zamknięta jest droga nr 324 na odcinku Szlichtyngowa-granica województwa.

Wojewoda wprowadził wczoraj (24 maja br.) stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie miasta Szczecina oraz powiatów: myśliborskiego, gryfińskiego, polickiego i goleniowskiego.

Według najnowszych informacji wzrost poziomu rzeki o ponad 2 metry może zagrozić bezpieczeństwu przeciwpowodziowemu terenów położonych wzdłuż Odry.

Aktualnie nie ma zagrożenia przerwania wałów przeciwpowodziowych na rzece Wiśle. Służby prowadzą działania prewencyjne i na bieżąco monitorują sytuację na wałach. Nie są wykluczone lokalne przesiąkania wałów oraz miejscowe podtopienia. Wały przeciwpowodziowe mają długość 140 km. Wczoraj (24 maja br.) poziom wody na rzece Wiśle w miejscowości Tczew przekraczał o 20 cm stan alarmowy. Zalany jest międzywał przy moście w Kiezmarku.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK