| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 25 maj

Aktualna sytuacja powodziowa - 25 maj

O ile sytuacja na południu stabilizuje się, to w północnej części kraju walka z żywiołem wchodzi w decydującą fazę. Szczególnie trudna sytuacja jest w województwach: wielkopolskim, lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim. 

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie powiatów nadwiślańskich: gdańskim, nowodworskim, malborskim, sztumskim, kwidzyńskim i tczewskim.

Jak dotąd na terenie regionu nie było konieczności zarządzenia ewakuacji ludności.

Fala kulminacyjna na rzece Wiśle ma dotrzeć do województwa pomorskiego we wtorek po południu. Służby przewidują, że przepływająca Wisła będzie miała przy wałach wysokość od 3,5 do 4 metrów.

W związku z wysokim stanem wody na Wiśle i obowiązującym od 23 maja br. alarmem powodziowym, wojewoda zwrócił się z prośbą o odwołanie zaplanowanych wcześniej wycieczek szkolnych do miast powiatów nadwiślańskich.

Trudna sytuacja jest na wałach w okolicach miejscowości: Kępa Gostecka i Kępa Solecka w gminie Łaziska. Podobnie jest także na wałach w miejscowości Parchatka niedaleko Puław. Pomimo podwyższenia wału o 60 cm, w wielu miejscach dochodzi do przesiąkania wałów.

Do tej pory z terenu województwa ewakuowano ok. 1,5 tys. osób. Z czego najwięcej, około tysiąca, z terenu gminy Wilków, która została w piątek (21 maja br.) zalana niemal w całości przez wodę z Wisły, po przerwaniu wału w Zastowie Polanowskim.

Ponadto na rzece Chodelce w miejscowości Dobre (także gmina Wilków) woda przelała się przez wał, zalewając kolejne cztery wsie. Służby nadal pracują przy umacnianiu wału na Chodelce, aby nie dopuścić do zalania kolejnych terenów.

Sytuacja na terenie gminy Annopol powoli się stabilizuje.

Policja stale patroluje miejscowości objęte powodzią. Policjanci i strażacy sprawdzają miejsca na zalanych terenach, w których przebywają jeszcze mieszkańcy, którzy nie skorzystali z możliwości ewakuacji.

Służby sanitarne prowadzą szczepienia przeciwko tężcowi. Nadal prowadzona jest ewakuacja zwierząt na terenie powiatu opolskiego, do której wykorzystywane są wojskowe amfibie.

Przekroczone są 2 stany ostrzegawcze. Na rzece Narew poziom wody został przekroczony o 2 cm, na rzece Biebrzy, we wsi Osowiec o 15 cm.

Na jeziorze Rajgród poziom wody wzrósł o 1 cm.

Sytuacja na terenie województwa powoli się stabilizuje. Na rzece Wiśle i w dolnym odcinku Sanu nadal przekroczone są stany alarmowe. Jednak poziom wody na tym odcinku stale się zmniejsza.

Alarm powodziowy obowiązuje na terenie Tarnobrzega oraz powiatów: tarnobrzeskiego, mieleckiego, stalowowolskiego, niżańskiego.

Na terenie powiatu strzyżowskiego powstały liczne osuwiska, zagrażając budynkom mieszkalnym i gospodarczym. Służby odnotowały 39 takich przypadków. Jak dotąd ewakuowano 15 rodzin.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Hanna Bartkowiak

Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK