| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 25 maj

Aktualna sytuacja powodziowa - 25 maj

O ile sytuacja na południu stabilizuje się, to w północnej części kraju walka z żywiołem wchodzi w decydującą fazę. Szczególnie trudna sytuacja jest w województwach: wielkopolskim, lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim. 

Systematycznie obniża się na terenie województwa poziom wody w Wiśle. Służby stale monitorują sytuację na wałach przeciwpowodziowych i zabezpieczają wszelkie zagrożenia. W Bydgoszczy utrzymuje się bardzo wysoki poziom wody w Brdzie.

Wczoraj rano poziom w Wiśle przy tamie we Włocławku obniżył się o 85 cm.

Także wczoraj (24 maja br.) rano prawie 400 mieszkańców gminy Bobrowniki powróciło do swoich domów.

W Toruniu od rana trwa usuwanie szkód spowodowanych przez wodę. Nadal jednak zamknięty jest Bulwar Filadelfijski.

Nie doszło do zatopienia dzielnicy Torunia – Kaszczorek dzięki działaniom podjętym w nocy z niedzieli na poniedziałek. Nadal pod wodą znajduje się cały czas część działek pracowniczych w dzielnicy Rudak.

Fala kulminacyjna minęła Toruń i w ciągu najbliższej doby (25-26.05.2010) znajdować się będzie w rejonie Chełmna i Grudziądza.

Trwają prace nad usuwaniem skutków powodzi. Służby i inspektoraty szacują straty i monitorują sytuację sanitarną. Na obecną chwilę największym problemem są osuwiska, które zagrażają domom i ludziom. Jest ich 336, ale cały czas pojawiają się nowe.

W wyniku powodzi zostało zniszczonych 241 budynków, w 49 przypadkach stwierdzono stan katastrofy budowlanej. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Lanckoronie, gdzie uszkodzonych jest około 70 domów. Do Lanckorony wyruszyła ekipa specjalistów geologów, którzy będą dokonywać odwiertów, pozwalających na ocenę sytuacji. Geologowie będą potem pracować w powiecie wielickim i na Sądecczyźnie.

Zobacz też: Powódź 2010

Codziennie powiatowi i wojewódzcy inspektorzy nadzoru budowlanego przeprowadzają kontrole uszkodzonych budynków. Wczoraj (24 maja br.) inspektorzy skontrolują 47 budynków. Najwięcej w powiecie tarnowskim i brzeskim.

Zalanych zostało co najmniej 1500 studni. Jest to wstępny szacunek. Powiatowe Inspektoraty Sanitarne wydają mieszkańcom środki odkażające. Po każdym odkażeniu inspekcja sanitarna przeprowadzi pełne badania mikrobiologiczne i fizykochemiczne.

Podtopionych zostało również kilkanaście oczyszczalni ścieków. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, gdy tylko woda opadnie, przeprowadzi kontrole wszystkich zalanych oczyszczalni. Na bieżąco monitorowana jest sytuacja w oczyszczalniach ścieków, składowiskach odpadów, stacjach paliw, magazynach substancji niebezpiecznych i zakładach przemysłowych, które wykorzystują substancje niebezpieczne.

Źródło: MSWiA

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK