| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 26 maj

Aktualna sytuacja powodziowa - 26 maj

Główna fala powodziowa dotarła do województwa pomorskiego, gdzie sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Wciąż spać spokojnie nie mogą mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego w którym ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.

Na wszystkich rzekach województwa obserwowane są spadki poziomu wody. Na terenach zalewowych prowadzone są intensywne prace w celu umożliwienia spływu wody do rzek. Woda powoli odpływa z zatopionych terenów.

W powiecie mieleckim wypompowywana jest woda z rozlewisk i piwnic. Trwa umacnianie wałów i porządkowanie terenu.

W powiecie tarnobrzeskim prowadzone są działania na zalanych osiedlach Tarnobrzega: Wielowieś, Sobów, Zakrzów, Sielec, Dzików oraz miejscowości: Furmany, Sokolniki, Orliska, Trześń oraz Zalesie Gorzyckie. Dostarczana jest żywności i woda pitna, umacniane i patrolowane są wały na Wiśle i Łęgu. W dzielnicy Sielec i Dzików pompowane jest zamknięte rozlewisko przez jednostkę z Ukrainy.

Na tereny popowodziowe zostaną skierowane jednostki wojsk chemicznych które wspomogą służby sanitarne prowadzące dezynfekcje zalanych obiektów. Na terenie powiatu strzyżowskiego ok. 60 budynków jest zagrożonych uszkodzeniem przez osuwiska.

W powiecie dębickim w miejscowości Jaworze Górne doszło do osunięcia zbocza i uszkodzenia budynku mieszkalnego z którego ewakuowano 2 osoby.

24 maja br. 18 pojazdów oraz 40 osób obsługi ukraińskiej Państwowej Straży Pożarnej udało się do Baranowa Sandomierskiego, aby pomóc w prowadzonych działaniach ratowniczych oraz w usuwaniu skutków powodzi.

Wał na rzece Łęg w Gorzycach został obroniony. Nie grozi już ewakuacja 8 tysięcznego miasteczka.

Na terenie Podkarpacia zalanych zostało ok. 5 tys. gospodarstw rolnych (liczba ta nie uwzględnia gospodarstw na terenie powiatu tarnobrzeskiego, którego część znajduje się jeszcze pod wodą.)

W ciągu najbliższej doby na Wiśle po profil Dęblin spodziewana jest tendencja spadkowa poziomu wody w strefie stanów wysokich. W związku z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym w zlewni Małej Wisły oraz na dopływach Wisły (szczególnie w zlewni Soły), a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły możliwy jest ponowny nagły wzrost w strefie stanów wysokich przy przekroczonych lokalnie stanach ostrzegawczych i alarmowych.

Normalnie funkcjonują oczyszczalni na terenie Czechowic-Dziedzic i Skoczowa. Trzy oczyszczalnie w Bojszowach pracują w trybie awaryjnym, jednak będą one wymagały zaszczepienia na nowo złóż biologicznych. Trudna sytuacja panuje w oczyszczalni w Bieruniu, która od kilku dni jest zalana do wysokości ok. 2 m.
Nadal 2 składowiska odpadów w Tworkowie (gmina Krzyżanowice) oraz Pałysz (gmina Konopiska) nie przyjmują odpadów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK