| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 26 maj

Aktualna sytuacja powodziowa - 26 maj

Główna fala powodziowa dotarła do województwa pomorskiego, gdzie sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Wciąż spać spokojnie nie mogą mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego w którym ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.

Na wszystkich rzekach województwa obserwowane są spadki poziomu wody. Na terenach zalewowych prowadzone są intensywne prace w celu umożliwienia spływu wody do rzek. Woda powoli odpływa z zatopionych terenów.

W powiecie mieleckim wypompowywana jest woda z rozlewisk i piwnic. Trwa umacnianie wałów i porządkowanie terenu.

W powiecie tarnobrzeskim prowadzone są działania na zalanych osiedlach Tarnobrzega: Wielowieś, Sobów, Zakrzów, Sielec, Dzików oraz miejscowości: Furmany, Sokolniki, Orliska, Trześń oraz Zalesie Gorzyckie. Dostarczana jest żywności i woda pitna, umacniane i patrolowane są wały na Wiśle i Łęgu. W dzielnicy Sielec i Dzików pompowane jest zamknięte rozlewisko przez jednostkę z Ukrainy.

Na tereny popowodziowe zostaną skierowane jednostki wojsk chemicznych które wspomogą służby sanitarne prowadzące dezynfekcje zalanych obiektów. Na terenie powiatu strzyżowskiego ok. 60 budynków jest zagrożonych uszkodzeniem przez osuwiska.

W powiecie dębickim w miejscowości Jaworze Górne doszło do osunięcia zbocza i uszkodzenia budynku mieszkalnego z którego ewakuowano 2 osoby.

24 maja br. 18 pojazdów oraz 40 osób obsługi ukraińskiej Państwowej Straży Pożarnej udało się do Baranowa Sandomierskiego, aby pomóc w prowadzonych działaniach ratowniczych oraz w usuwaniu skutków powodzi.

Wał na rzece Łęg w Gorzycach został obroniony. Nie grozi już ewakuacja 8 tysięcznego miasteczka.

Na terenie Podkarpacia zalanych zostało ok. 5 tys. gospodarstw rolnych (liczba ta nie uwzględnia gospodarstw na terenie powiatu tarnobrzeskiego, którego część znajduje się jeszcze pod wodą.)

W ciągu najbliższej doby na Wiśle po profil Dęblin spodziewana jest tendencja spadkowa poziomu wody w strefie stanów wysokich. W związku z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym w zlewni Małej Wisły oraz na dopływach Wisły (szczególnie w zlewni Soły), a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły możliwy jest ponowny nagły wzrost w strefie stanów wysokich przy przekroczonych lokalnie stanach ostrzegawczych i alarmowych.

Normalnie funkcjonują oczyszczalni na terenie Czechowic-Dziedzic i Skoczowa. Trzy oczyszczalnie w Bojszowach pracują w trybie awaryjnym, jednak będą one wymagały zaszczepienia na nowo złóż biologicznych. Trudna sytuacja panuje w oczyszczalni w Bieruniu, która od kilku dni jest zalana do wysokości ok. 2 m.
Nadal 2 składowiska odpadów w Tworkowie (gmina Krzyżanowice) oraz Pałysz (gmina Konopiska) nie przyjmują odpadów.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK