| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Dokumentowanie szkód po powodzi i zawiadomienie ubezpieczyciela

Dokumentowanie szkód po powodzi i zawiadomienie ubezpieczyciela

Powodzianie, którzy ubezpieczyli majątek od skutków powodzi, powinni przystąpić do szacowania szkód zaraz po ustąpieniu wody. Należy również niezwłocznie powiadomić ubezpieczyciela.

Jedną z pierwszych czynności ubezpieczonego powinno być przystąpienie do spisu powstałych strat. W tym celu warto dokonać również dokumentacji zdjęciowej. Celem tego jest przede wszystkim udokumentowanie zniszczeń, jakie wywołała wielka woda.

Z racji dużego zaangażowania służb ratowniczych oraz organów jednostek samorządu terytorialnego warto ponadto postarać się o stosowne zaświadczenie o przeprowadzeniu akcji ratunkowej. Będą one miały duże znaczenie w przypadku dochodzenia odszkodowania od ubezpieczyciela w postępowaniu sądowym.

W przypadku powodzi bardzo istotne jest, by o szkodach wyrządzonych wskutek kataklizmu niezwłocznie powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe w którym ubezpieczony posiada polisę. Zgodnie z art. 818 ust. 1 Kodeksu cywilnego w umowie ubezpieczenia lub w ogólnych warunkach ubezpieczenia mogą być zawarte obowiązki ubezpieczonego do zgłoszenia szkody w ściśle określonym czasie.

Zobacz również serwis: Powódź 2010

W takiej sytuacji należy bezwzględnie zastosować się treści tych postanowień, jako że w przypadku naruszenia tego obowiązku z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa odszkodowanie może być mniejsze, jeżeli naruszenie przyczyniło się do zwiększenia szkody lub uniemożliwiło ubezpieczycielowi ustalenie okoliczności i skutków wypadku.

Nadzwyczajność obecnej sytuacji sprawiła, że większość firm ubezpieczeniowych wprowadziła tzw. szybką ścieżkę likwidacji szkód. Oznacza to, że w przypadku szkody częściowej, czyli takiej o niewielkim rozmiarze, odszkodowanie może wpłynąć na konto ubezpieczonego już po kilku dniach.

Oprócz tego należy przede wszystkim pamiętać o podstawowej zasadzie, iż fakt ubezpieczenia majątku nie zwalnia ubezpieczonego od obowiązku jego ratowania i ograniczania szkód. Zgodnie z art. 826 Kodeksu cywilnego w razie zajścia wypadku ubezpieczający swoje mienie jest obowiązany użyć dostępnych środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia oraz zapobieżenia szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiarów. Samo zachowanie ubezpieczonego w obliczu zajścia szkody jest przedmiotem analizy ubezpieczyciela w trakcie likwidacji szkody.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »