REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sytuacja powodziowa na dzień 1 czerwca

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo iż obniża się poziom wód w całym kraju, to przewidywane odpady deszczu przez synoptyków wciąż spędzają sen z powiek mieszkańców różnych regionów Polski.

Województwo dolnośląskie

REKLAMA

Rozpoczęto szacowanie strat poniesionych w wyniku powodzi. Dziś (1 czerwca br.) rozpoczną się prace naprawcze uszkodzonego wału w polderze Lipki – Oława.

Żołnierze nadal pracują w okolicach Wrocławia i Głogowa. W razie konieczności dodatkowe siły wojska zostaną ponownie skierowane na Dolny Śląsk.

W 10 powiatach przez które przepływa Odra sytuacja jest stabilna (powiaty: oławski, wrocławski, trzebnicki, średzki, miasto Wrocław, wołowski, legnicki, lubiński, górowski, głogowski). Cały czas trwają dyżury oraz monitoring wałów przeciwpowodziowych.

Województwo lubelskie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wczoraj (31 maja br.) zostały odwołane alarmy przeciwpowodziowe dla powiatów: kraśnickiego, opolskiego, puławskiego i ryckiego oraz wszystkich gmin i miast nadwiślańskich.

Na terenie gmin Wilków i Łaziska trwa wypompowywanie wody z domów. Mieszkańcy otrzymują osuszacze. W niektórych miejscowościach w gminie Wilków (m.in. Machów, Kąty) woda już ustąpiła i mieszkańcy rozpoczynają prace porządkowe.

REKLAMA

Na terenie gminy Wilków funkcjonują punkty medyczne w Dobrem i Rogowie. Miejscowych lekarzy wspierają lekarze i studenci ostatniego roku z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz ratownicy medyczni. Prowadzona jest akcja szczepień przeciw tężcowi.

Na terenie województwa drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne, ale na drodze wojewódzkiej nr 824 w gminie Józefów w okolicy miejscowości Rybitwy ograniczona jest nośność do 10 ton. Nieprzejezdne są drogi gminne w miejscowościach Rybitwy i Rybitwy-Bór oraz większość dróg w gminie Wilków.

Województwo wielkopolskie

Stabilizuje się i poprawia sytuacja na górnym odcinku Warty i Prosny – po ostatnim zmniejszeniu zrzutu ze zbiornika Jeziorsko.

W całej Wielkopolsce wały skutecznie stawiają opór wysokim stanom rzek. Nie występują przesiąknięcia i przecieki na wałach przeciwpowodziowych Warty aż do Konina. Trwają stałe prace przy umacnianiu wałów w Śremie oraz w okolicach Poznania.

W gminie Golina podczas weekendu ewakuowano 11 osób.

Stały monitoring i analizy sytuacji hydrometeorologicznej mają dać odpowiedź, czy w najbliższych dniach możliwe będzie zablokowanie przepływu Warty przez polder Golina.Nie odnotowano obecnie zagrożenia epidemiologicznego, działają wszystkie wodociągi. W weekend w Wielkopolsce pracowało 1375 strażaków (z czego 120 w Poznaniu). W stolicy regionu od piątku Wartę patrolują 3 łodzie policyjne.

Województwo zachodniopomorskie

W powiecie myśliborskim (gmina Boleszkowice) z miejscowości Chlewice ewakuowało się 14 osób (4 rodziny) z oraz jedna osoba z miejscowości Kaleńsko. Cztery budynki w Chlewicach zostały podtopione.

W powiecie gryfińskim ewakuowały się dwie rodziny (4 osoby). Z powodu przekroczenia stanów alarmowych na Odrze 31 maja br. zamknięta została droga nr 120 prowadząca z Gryfina do Mescherin. Zamknięto również drogę gminną Krajnik Dolny – Zatoń. W Starej Rudnicy zalany jest odcinek drogi wojewódzkiej nr 126. Ruch odbywa się objazdem.

W Szczecinie w rejony wyspy Puckiej i dzielnicy Dąbie rozwożone są worki z piaskiem. Podwyższono wał przeciwpowodziowy w okolicach przepompowni na wyspie Puckiej.

Z gminy Mieszkowice do miejscowości Gozdowice zostało wysłanych 30 żołnierzy. Natomiast 30 maja br. do miejscowości Krajnik Dolny wysłano 50 żołnierzy.

Województwo łódzkie

Wczoraj (31 maja br.) po przejściu burzy w miejscowości Głowno zalane zostały ulice: Rymkowskiego, Garbarska, Łowicka i Targowa.

REKLAMA

W ciągu najbliższej doby w zlewni Bzury przewiduje się wzrosty stanu wody wywołane intensywnymi opadami deszczu. W Łowiczu poziom wody będzie wzrastał w strefie powyżej stanu alarmowego, a w miejscowości Kwiatkówek prognozowane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego. W zlewni Pilicy poziom wody będzie się wahał w strefie wody wysokiej, w miejscowości Sulejowo powyżej stanu alarmowego. Na rzece Luciąży w Kłudzicach przewiduje się przekroczenie stanu ostrzegawczego.

W dalszym ciągu na terenie 18 gmin obowiązuje alarm przeciwpowodziowy: Poddębice (powiat poddębicki), Góra Św. Małgorzaty, Piątek, Grabów, Świnice Warckie, gmina Łęczyca (powiat łęczycki), Sędziejowice, Dobroń, Widawa, miasto Łask (powiat łaski), Nowa Brzeźnica, Działoszyn (powiat pajęczański), Szadek, Zduńska Wola (powiat zduńskowolski), Burzenin (powiat sieradzki), Galewice, Wieruszów (powiat wieruszowski), gmina Aleksandrów (powiat piotrkowski), zaś w kolejnych 4 pogotowie przeciwpowodziowe: Wartkowice, Uniejów, Zadzim, Dalików (powiat poddębicki).

Na podtopionych terenach prowadzony jest stały nadzór sanitarno-epidemiologiczny.

Województwo świętokrzyskie

Trwa szacowanie szkód, które wywołała powódź. W Sandomierzu i gminie Łubnice następuje powolna stabilizacja. Na bieżąco poszkodowanym mieszkańcom udzielana jest pomoc medyczna, żywnościowa, finansowa itp.

Na terenie Sandomierza w usuwaniu skutków powodzi pomaga około 20 żołnierzy i pracują 2 agregaty prądotwórcze. Pracują nadal strażacy i ratownicy z Estonii, Litwy i Łotwy (19 osób, 6 pomp) oraz 15 osób z Niemiec, którzy przygotowują się do wyjazdu. W działaniach uczestniczy również 143 policjantów dysponujących 49 radiowozami, 143 strażaków PSP i OSP z 36 samochodami bojowymi.

Województwo mazowieckie

Wczoraj (31 maja br.) odwołany został alarm przeciwpowodziowy dla powiatów warszawskiego zachodniego i legionowskiego. Jednak nadal obowiązują na ich terenie pogotowia przeciwpowodziowe.

Pogotowie przeciwpowodziowe przestało obowiązywać w Warszawie oraz powiatach: garwolińskim, grójeckim, otwockim i piaseczyńskim.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w dalszym ciągu w powiatach: płońskim, sochaczewskim, płockim oraz w mieście Płock.

W Płocku odnotowuje się powolny, systematyczny spadek poziomu wody rzeki Wisły na wodowskazach w granicach miasta. Na bieżąco trwają prace mające na celu uszczelnianie wałów. W powiecie odbywa się dezynfekcja gospodarstw. Trwają szczepienia przeciwko tężcowi. Mieszkańcom pozostającym w swoich domach dowożona jest żywność, woda pitna i leki.

Województwo śląskie

Poziom wód na terenie województwa systematycznie obniża się. W powiecie bielskim, w gminie Bestwina trwa wypompowywanie wody z zalanych obszarów. W gminie Wilamowice tego rodzaju działania dobiegają końca.

W Bielsku-Białej osuwiska stoków zagrażają ponad 5 domom mieszkalnym. Teren zabezpieczany jest poprzez m.in. wycięcie drzew. Osuwiska uaktywniły się w okolicach 4 ulic: ul. Partyzantów, ul. Jazowa, ul. Drużyny i ul. Komandorska. W wyniku zalania zanieczyszczonych zostało około 150 studni przydomowych. Mieszkańcom zapewniono dostawy wody pitnej.

W powiecie bieruńsko – lędzińskim w mieście Bieruń na bieżąco wypompowywana jest woda z zalanych budynków mieszkalnych, dostarczana jest wody pitna, żywność oraz środki dezynfekcyjne. W gminie Bojszowy pompowana jest woda z dwóch rozlewisk w Jedlinie. Powierzchnia miejsc zalanych i budynków na terenie gminy Bojszowa wynosi około 3 ha. W gminie Chełm Śląski pompowana jest woda z rozlewiska ,,Chełm Mały”.

W gminie Gierałtowice, w miejscowości Przyszowice wypompowywana jest woda w pobliżu wałów przeciwpowodziowych. Na terenie Gliwic wypompowywano wodę z zalanych piwnic.

W powiecie pszczyńskim w Gminie Goczałkowice Zdrój trwa przepompowywanie wody ze m.in. ze stawu Rontok, , Borowina do rzeki Wisły.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie gminy Zebrzydowice (powiat cieszyński). Natomiast pogotowie przeciwpowodziowe na terenie: powiatu bielskiego, powiatu bieruńsko-lędzińskiego, powiatu gliwickiego, powiatu pszczyńskiego, miasta Zabrze, miasta Żory, gminy Przyrów – sołectwo Wola Mokrzeska (powiat częstochowski), gminy Gierałtowice (powiat gliwicki).

Województwo pomorskie

Sytuacja powodziowa jest stabilna. Na ujściowym odcinku Wisły notowane są niewielkie tendencje wzrostowe, wynikające z sytuacji hydrologiczno – meteorologicznej, która spowalnia nieco odpływ wody do morza. Przewiduje się, że obniżenie stanów Wisły poniżej poziomów alarmowych może nastąpić około 5 lub 6 czerwca.

Przelotne opady deszczu nie powinny niekorzystnie oddziaływać na czas odpływu wody z Wisły do Bałtyku.

Sytuacja w obrębie wałów przeciwpowodziowych jest stabilna. Nie przybywa przesiąknięć wód gruntowych pod stopą wałów.

Wpływająca do Bałtyku woda wiślana nie powoduje obecnie zagrożenia epidemiologicznego.

Województwo podkarpackie

Jutro od godzin rannych, od południa na teren województwa stopniowo nasuwać się będzie strefa intensywnych opadów. W ciągu 24 godzin może spaść około 50 mm deszczu, co spowoduje w godzinach popołudniowych dzisiaj (1 czerwca br.) przekroczenie stanów ostrzegawczych, a najprawdopodobniej wieczorem i w nocy z 1/2 czerwca stanów alarmowych na Wisłoku po Rzeszów i Wisłoce po Pilzno (wraz z dopływami). Opady miejscami mogą powodować lokalne podtopienia oraz szybkie wzrosty poziomów wody na małych potokach.

W rejonie Tarnobrzega i Gorzyc 397 strażaków prowadzi działania związane z usuwaniem skutków powodzi.

Województwo małopolskie

Od 1 czerwca br. rozpocznie się weryfikacja szacunków strat w infrastrukturze komunalnej.

Wojewoda małopolski powołał komisję w skład, której wchodzi 32 pracowników Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (podzielonych na 16 dwuosobowych zespołów), a także pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Pracownicy urzędu będą weryfikować szacunki strat w infrastrukturze komunalnej, przygotowane uprzednio przez gminy, powiaty oraz samorząd województwa. Samorządy mają czas do 8 czerwca na przygotowanie własnych szacunków strat.

Chodzi głównie o szkody, które poczyniła powódź na drogach i mostach (tych będzie zapewne najwięcej, bo ok. 90 procent wszystkich zniszczeń), cmentarzach, w budynkach użyteczności publicznej takich jak szkoły, szpitale, placówki kultury etc. Szacowanie strat przeprowadzone zostanie w ponad 160 samorządach gminnych i powiatowych. Komisje pracować mają około trzy tygodnie.

Zobacz też: Powrót do domu po powodzi 

Województwo lubuskie

Na terenie województwa podejmowane są działania związane z bezpieczeństwem epidemiologiczno-sanitarnym. Dotychczas nie zanotowano wzrostu liczby zachorowań na choroby zakaźne i przypadków zatruć pokarmowych. Nie stwierdzono również pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej.

Prowadzony jest stały monitoring stanu sanitarnego obiektów zagrożonych powodzią w tym: zakładów opieki zdrowotnej, wodociągów.

Dystrybuowane są ulotki informacyjne dla powodzian dotyczące m.in. zapobiegania chorobom zakaźnym, postępowania z zalaną podczas powodzi żywnością, studniami i ujęciami wody oraz dezynfekcji wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Wzmożono nadzór nad szczepieniami ochronnymi, które stanowią integralną część działań mających na celu zapobieganie i zwalczanie chorób zakaźnych.

MSWiA / AJ

Zobacz też: Powódź 2010

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

Premier Tusk: babciowe można zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe. To pieniądze dla młodej mamy, która chce pójść do pracy - na opiekuna dla dziecka

Potocznie zwane "babciowe" to po prostu pieniądze dla młodej mamy, która chce wrócić do pracy, ale musi znaleźć opiekuna. Może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe - powiedział premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie, czy dziadkowie na to nie zasługują.

Majówka 2024 - ceny noclegów. Powinno być taniej niż w zeszłym roku. Jest kilka powodów. Ile trzeba (średnio) zapłacić za nocleg?

Koszt wyjazdu na majówkę w 2024 roku nie powinien już tak obciążyć portfela statystycznego Polaka jak w zeszłym roku. Wtedy stawki w ciągu roku rosły średnio o 20%. Dziś w większości kurortów wolnych pokoi jest więcej, a dzięki temu średnie stawki są odrobinę chociaż niższe niż przed rokiem.

REKLAMA

Emerytura to prawo a nie obowiązek. ZUS: można sporo zyskać przechodząc na emeryturę później: Ulga podatkowa i wyższa emerytura

Jak wiadomo nie każdy senior przechodzi od razu na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Wiele osób ma tego świadomość i - jeżeli tylko rodzaj pracy i zdrowie na to pozwalają - przechodzą na emeryturę później wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa i dłuższy okres płacenia składek przekładają się na wyższą emeryturę. ZUS wskazuje, że są też i dodatkowe korzyści z dłuższej pracy w postaci ulgi zwalniającej z podatku. 

Podatek od posiadania psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!

Podatek od posiadania psa trzeba zwykle opłacać do 30 kwietnia każdego roku. W przypadku gdy podatnik staje się właścicielem pupila w trakcie roku kalendarzowego, wtedy daninę należy uiścić najczęściej w ciągu 2 miesięcy od daty wejścia w posiadanie czworonoga. Warto mieć na uwadze, że nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

REKLAMA