| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Sytuacja powodziowa w kraju - 3 czerwiec

Sytuacja powodziowa w kraju - 3 czerwiec

W niektórych miejscach w kraju nadal są ogłoszone alarmy powodziowe. Przewidywane opady deszczu mogą spowodować, że woda w niektórych miejscach w kraju wystąpi ze swoich naturalnych koryt.

2 czerwca br. obradował Zespół Zarządzania Kryzysowego, który ocenił sytuację na podkarpackich rzekach po nocnych opadach deszczu i prognozowanych opadach w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin.
Wobec nadchodzącej fali kulminacyjnej najpilniejszą sprawą staje się załatanie wyrw, co jest niezwykle trudne ze względu na stan wałów i brak odpowiednich dróg dojazdowych. Nadchodząca fala może ponownie zagrozić zalanym wcześniej miejscowościom, gdzie zaczęły się właśnie parce porządkowe po poprzedniej fali powodziowej.

3 czerwca br. w zagrożone rejony zostaną skierowane pododdziały wojska ze specjalistycznym sprzętem.

Przygotowywana jest ponowna akcja ewakuacji zagrożonych miejscowości. Według oceny Państwowej Straży Pożarnej - w obszarze zagrożenia powodziowego ponownie może znaleźć się 9 tysięcy mieszkańców w powiecie tarnobrzeskim i mieleckim.

Lista osuwisk została opracowana na podstawie informacji przekazanych przez gminy. Z uwagi fakt, że wciąż pojawiają się nowe osuwiska lista będzie ulegała zmianom.

Wśród ogólnej liczby ponad 1300 osuwisk, część dotyczy terenów niezamieszkałych, część obejmuje drogi i budynki komunalne. Według szacunków gmin, zagrożone przez osuwiska są 1064 domy mieszkalne, z czego uszkodzonych jest 177. Prawdopodobnie około 500 osób wymaga pilnego przesiedlenia.
Najwięcej domów zagrożonych osuwiskami znajduje się w gminach Lanckorona (powiat wadowicki) - 97, (przesiedlenia wymaga 137 osób), gmina Laskowa (powiat limanowski) - 75 domów, Łososina Dolna (powiat nowosądecki) - 111 domów i Gródek nad Dunajcem (powiat nowosądecki) - 65 domów.

Lista osuwisk podana przez gminy będzie teraz weryfikowana przez geologów. Mają oni stwierdzić, które z osuwisk nadają się do stabilizacji, a które nie nadają się do ponownego zamieszkania. W pierwszej kolejności oceniane będą osuwiska, na których znajdują się domy mieszkalne. W tej chwili zweryfikowane zostało osuwisko w gminie Lanckorona.

Geolodzy stwierdzili, że w miejscowości Łaśnica nie jest możliwa stabilizacja osuwiska. Teren ma zostać wyłączony z zabudowy mieszkaniowej, a dotychczasowi mieszkańcy powinni zostać przeniesieni w inne miejsce. Władze gminy przygotowują dla tych mieszkańców specjalny program pomocowy. Podobna procedura zostanie zastosowana w przypadku osuwiska w miejscowości Kłodne.

Fala powodziowa przeszła przez gminę Boleszkowice, gdzie podtopieniu uległo 6 budynków w sołectwach: Kajeńsko, Chlewice, Gozdowice. Czoło fali dotarło w rejon Gryfina oraz Szczecina.
Wysoki stan wód w Szczecinie na Moście Długim i w dzielnicy Podjuchy wynika z nałożenia się wezbrania wody z lekką cofką spowodowaną wiatrem północnym. Od 1 czerwca br. obowiązuje alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu polickiego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Teper

Adwokat amerykański

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »