| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Sytuacja powodziowa w kraju - 3 czerwiec

Sytuacja powodziowa w kraju - 3 czerwiec

W niektórych miejscach w kraju nadal są ogłoszone alarmy powodziowe. Przewidywane opady deszczu mogą spowodować, że woda w niektórych miejscach w kraju wystąpi ze swoich naturalnych koryt.

2 czerwca br. obradował Zespół Zarządzania Kryzysowego, który ocenił sytuację na podkarpackich rzekach po nocnych opadach deszczu i prognozowanych opadach w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin.
Wobec nadchodzącej fali kulminacyjnej najpilniejszą sprawą staje się załatanie wyrw, co jest niezwykle trudne ze względu na stan wałów i brak odpowiednich dróg dojazdowych. Nadchodząca fala może ponownie zagrozić zalanym wcześniej miejscowościom, gdzie zaczęły się właśnie parce porządkowe po poprzedniej fali powodziowej.

3 czerwca br. w zagrożone rejony zostaną skierowane pododdziały wojska ze specjalistycznym sprzętem.

Przygotowywana jest ponowna akcja ewakuacji zagrożonych miejscowości. Według oceny Państwowej Straży Pożarnej - w obszarze zagrożenia powodziowego ponownie może znaleźć się 9 tysięcy mieszkańców w powiecie tarnobrzeskim i mieleckim.

Lista osuwisk została opracowana na podstawie informacji przekazanych przez gminy. Z uwagi fakt, że wciąż pojawiają się nowe osuwiska lista będzie ulegała zmianom.

Wśród ogólnej liczby ponad 1300 osuwisk, część dotyczy terenów niezamieszkałych, część obejmuje drogi i budynki komunalne. Według szacunków gmin, zagrożone przez osuwiska są 1064 domy mieszkalne, z czego uszkodzonych jest 177. Prawdopodobnie około 500 osób wymaga pilnego przesiedlenia.
Najwięcej domów zagrożonych osuwiskami znajduje się w gminach Lanckorona (powiat wadowicki) - 97, (przesiedlenia wymaga 137 osób), gmina Laskowa (powiat limanowski) - 75 domów, Łososina Dolna (powiat nowosądecki) - 111 domów i Gródek nad Dunajcem (powiat nowosądecki) - 65 domów.

Lista osuwisk podana przez gminy będzie teraz weryfikowana przez geologów. Mają oni stwierdzić, które z osuwisk nadają się do stabilizacji, a które nie nadają się do ponownego zamieszkania. W pierwszej kolejności oceniane będą osuwiska, na których znajdują się domy mieszkalne. W tej chwili zweryfikowane zostało osuwisko w gminie Lanckorona.

Geolodzy stwierdzili, że w miejscowości Łaśnica nie jest możliwa stabilizacja osuwiska. Teren ma zostać wyłączony z zabudowy mieszkaniowej, a dotychczasowi mieszkańcy powinni zostać przeniesieni w inne miejsce. Władze gminy przygotowują dla tych mieszkańców specjalny program pomocowy. Podobna procedura zostanie zastosowana w przypadku osuwiska w miejscowości Kłodne.

Fala powodziowa przeszła przez gminę Boleszkowice, gdzie podtopieniu uległo 6 budynków w sołectwach: Kajeńsko, Chlewice, Gozdowice. Czoło fali dotarło w rejon Gryfina oraz Szczecina.
Wysoki stan wód w Szczecinie na Moście Długim i w dzielnicy Podjuchy wynika z nałożenia się wezbrania wody z lekką cofką spowodowaną wiatrem północnym. Od 1 czerwca br. obowiązuje alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu polickiego.

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK