| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Sytuacja powodziowa w kraju - 3 czerwiec

Sytuacja powodziowa w kraju - 3 czerwiec

W niektórych miejscach w kraju nadal są ogłoszone alarmy powodziowe. Przewidywane opady deszczu mogą spowodować, że woda w niektórych miejscach w kraju wystąpi ze swoich naturalnych koryt.

Trwa ciągły monitoring wałów. Prowadzony jest przeglądu śluz oraz konserwacja rowów opaskowych. Umacniane są tymczasowo ułożone wały poprzez ustawianie zapór i rękawów wodnych.

W rejonie Poznania nadal utrzymuje się wysoki poziom wody. Jednak obserwowany jest również powolny jej spadek. Stan wody obniżył się o 3 cm i wynosi obecnie 665 cm. Fala kulminacyjna przesunęła się na północ województwa, w kierunku Wronek i Obornik.

1 czerwca br. wojewoda wielkopolski spotkał się z mieszkańcami i burmistrzem Goliny. Na terenie tzw. polderu zalanych zostało 86 gospodarstw (łącznie: 120 budynków mieszkalnych i gospodarczych), podtopione zostały też łąki i tereny zielone należące do 226 mieszkańców. Na około 2550 ha terenu wylewiskowego znajdują się 4 miejscowości: Kolno, Węglewskie Holendry, Myśliborskie Holendry, Sługocinek.

Zobacz też: Powódź 2010

W Czechach występują intensywne opady deszczu (na dopływach Odry powyżej 30 mm na dobę). Skutkuje to wzrostem poziomu wód w tym kraju. Przewiduje się, że za kilkanaście godzin woda ta dotrze na teren województwa. W konsekwencji spowoduje to wzrost poziomu wody w Odrze, miejscami nawet powyżej stanów alarmowych.
Wszystkie powiaty zostały powiadomione o możliwym rozwoju sytuacji.

Na skutek opadów deszczu w niektórych miejscach dochodzi do występowania wody z koryt rzek. Skutkuje to lokalnymi podtopieniami terenów zielonych i gospodarstw. Rzeka Uchanka na terenie miasta i gminy Łowicz podtopiła 10 zabudowań.

Na pomorskich wodowskazach notowane są kolejne spadki poziomu wody w Tczewie, ujściowym odcinku Wisły oraz na Zatoce Gdańskiej. Od 1 czerwca br. stan wody w: Tczewie obniżył się o 19 cm, Gdańskiej Głowie i w Przegalinie o 10 cm, a w Ujściu Wisły o 3 cm. Na Zatoce Gdańskiej, w Porcie Północnym, zanotowano spadek o 7 cm.
Stany alarmowe przekroczone są nadal w Tczewie, Gdańskiej Głowie i Przegalinie. Tendencja spadkowa prognozowana jest również na najbliższe dni. Stopniowo zmniejszany jest również odpływ wody z Włocławka.
Jako stabilna określana jest sytuacja w powiatach nadwiślańskich. Występujące przesiąknięcia wód gruntowych pod stopą wałów są na bieżąco monitorowane.
Nie ma zagrożenia epidemiologicznego dla wody wiślanej i pomorskich kąpielisk.

MSWiA / AJ

Zobacz też: Pomoc społeczna

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mirek Gumula

Szkoła Jazdy Subaru

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK