| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Sytuacja powodziowa w kraju - 3 czerwiec

Sytuacja powodziowa w kraju - 3 czerwiec

W niektórych miejscach w kraju nadal są ogłoszone alarmy powodziowe. Przewidywane opady deszczu mogą spowodować, że woda w niektórych miejscach w kraju wystąpi ze swoich naturalnych koryt.

Decyzją wojewody śląskiego od 2 czerwca br. alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie powiatów: bieruńsko-lędzińskiego, bielskiego, cieszyńskiego, gliwickiego, pszczyńskiego, żywieckiego oraz w miastach: Bielsko-Biała, Gliwice i Zabrze.

2 czerwca br. o godz. 15.00 wojewoda ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla powiatów: kraśnickiego, opolskiego, puławskiego i ryckiego, gmin: Annopol, Józefów nad Wisłą, Łaziska, Wilków, Kazimierz Dolny, Janowiec, Puławy i Stężyca, miast: Puławy i Dęblin.

Stan poziomu wody w Wiśle w miejscowości Annopol w ciągu ostatnich sześciu godzin podniósł się o 12 cm, a w Puławach o 1 cm. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało wszystkie Powiatowe Centra Zarządzania Kryzysowego z terenów gmin nadwiślańskich o nachodzących intensywnych opadach deszczu. Gotowość do ewentualnej akcji ratowniczej zgłaszają wszystkie służby wraz z wojskiem.

Trwają prace przy odbudowie przerwanego wału w Popowie w powiecie kraśnickim oraz wału w powiecie opolskim w Zastowie Polanowskim gdzie odpompowywana jest woda do Wisły. Na miejscu pracuje ponad 21 pomp.
W powiecie puławskim sprawdzono wszystkie urządzenia hydrologiczne i stan wałów przeciwpowodziowych.

W gminach nadwiślańskich pracują powiatowi inspektorzy sanitarni, którzy przekazują miejscowej ludności środki dezynfekcyjne i rękawice lateksowe.

W ciągu ostatniej doby najwyższe opady zanotowano w dorzeczu górnej Odry i Olzy. W najbliższym czasie przewidywane są dalsze przybory wód w dorzeczu górnej Odry i na górnej Odrze. Jeżeli przewidywania synoptyków potwierdzą się, spodziewana druga fala wezbraniowa pojawi się na dolnośląskim odcinku Odry w najbliższy weekend.

Wszystkie obiekty na terenie województwa są przygotowane na nadejście ewentualnej fali wezbraniowej. Na zbiornikach retencyjnych ciągle tworzone są rezerwy na przyjęcie dodatkowej wody.

Trwają prace przygotowawcze pod budowę wału przeciwpowodziowego na wrocławskim osiedlu Kozanów. Wał w najwyższym punkcie ma osiągnąć wysokość 3,5-4 metrów. Osuwisko, które powstało przy śluzie w Bartoszowicach we Wrocławiu zostało naprawione i zabezpieczone. Obiekt jest przygotowany na ewentualną kolejną falę wezbraniowa na Odrze. Zabezpieczony zostanie także wał przeciwpowodziowy na odcinku Kotowice-Siedlce.
Prowadzony jest stały monitoring wałów przeciwpowodziowych. Starostowie w całym regionie otrzymali instrukcje działania na najbliższe.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK