| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Powódź pustoszy Małopolskę

Powódź pustoszy Małopolskę

Sytuacja powodziowa z godziny na godzinę pogarsza się. W Nowym Sączu woda zerwała most kolejowy nad rzeką Poprad pomiędzy Nowym a Starym Sączem. Połączenia kolejowe między Nowym Sączem a Krynicą zostały wstrzymane do odwołania.

Wody Wisłoki i jej dopływów Ropy i Jasiołki wdzierają się do Jasła. Dzisiaj (4 czerwca br.) burmistrz Jasła zarządził ewakuację mieszkańców osiedli: Gądki, Rafineria, Mickiewicza, Koczorowy, Ulaszowice i Krajowice.

W powiatach: jasielskim, mieleckim i łańcucki zalaniu uległo kilku ujęć wody. Do wszystkich miejscowości pozbawionych dostępu wody z ujęć komunalnych dostarczana jest woda.

W powiecie strzyżowskim niemal 100 budynków jest zagrożonym osuwiskiem. Z najbardziej niebezpiecznych miejsc ewakuowano kilkadziesiąt osób.

Podtopione zostały miejscowości wcześniej dotknięte przez powódź: Ruszcza i Rybitwy. Trwa umacnianie wału przy hucie szkła w Sandomierzu.

Wojewoda poprosił o dodatkowe siły w postaci dwóch amfibii, śmigłowca i 200 żołnierzy.

Z uwagi na malejące opady deszczu oraz stabilizowanie się sytuacji powodziowej, dzisiaj (4 czerwca br.) został odwołany alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatów: bieruńsko-lędzińskiego, bielskiego, cieszyńskiego, gliwickiego, pszczyńskiego, raciborskiego, wodzisławskiego, żywieckiego oraz dla miast: Bielska-Białej, Gliwic i Zabrza.

W powiecie bielskim, cieszyńskim i żywieckim powstają osuwiska. W Bielsku-Białej w korycie rzeki Białej podmyciu uległy mury oporowe na odcinku 3 km. Trwa wypompowywanie wody z 15 rozlewisk, które powstały na terenie Śląska.

Opada woda na Warcie. Piętnastocentymetrowy spadek stanu wody w ciągu doby zanotowano na poznańskim odcinku Warty. Dziś rano (4 czerwca br.) wodowskaz na moście Rocha pokazał 639 cm. Spadki stanów wody notuje się całej długości Warty. W Śremie woda sięga 535 cm, w Obornikach 684 cm, a we Wronkach 630 cm.

Wczoraj (3 czerwca br.) zamknięte zostały przepusty i zakończono kontrolowany zrzut wody do polderu Zagórów. W poniedziałek (7 czerwca br.) rozpocznie się zamykanie sześciometrowej wyrwy w wale na wysokości Kraśnicy, przez którą Warta wpływa na polder Golina.

Przez województwo przechodzi długa fala kulminacyjna na rzece Warcie. Na terenie Gorzowa Wielkopolskiego umacniano wały przeciwpowodziowe, udrożniono kanały, zabezpieczono obiekty, które znajdują się w strefie zagrożenia.

Sytuacja w Skwierzynie jest stabilna, miasto i gmina na skutek trwających wiele dni przygotowań ma duże szanse obronić się przed powodzią. Dużym wsparciem dla mieszkańców miasta była niemiecka służba ratownicza, w skład której weszło 50 osób. Ratownicy wyposażeni w pompy o wysokiej wydajności odpompowali wody gruntowe z kanałów i zbiorników, przez co zapobiegli zalaniu domu pomocy społecznej i okolicznych domów.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Sokołowska – Strug

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK