| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Powódź pustoszy Małopolskę

Powódź pustoszy Małopolskę

Sytuacja powodziowa z godziny na godzinę pogarsza się. W Nowym Sączu woda zerwała most kolejowy nad rzeką Poprad pomiędzy Nowym a Starym Sączem. Połączenia kolejowe między Nowym Sączem a Krynicą zostały wstrzymane do odwołania.

Mieszkańcy gminy Deszczno, wspierani przez służby ratownicze i wojsko, dzięki wielodniowej pracy zapobiegli uszkodzeniom wałów przeciwpowodziowych.

Kolejnym miastem na terenie województwa, które w najbliższym czasie będzie bronić się przed powodzią jest Kostrzyn. Miasto leży pomiędzy Odrą i Wartą. Tam również wykonano wiele pracy, aby straty były jak najmniejsze.

Stabilizuje się sytuacja w miejscowościach położonych nad Odrą. Wodowskazy na wszystkich punktach pomiarowych pokazują spadki o ponad metr.

Przez Lubelszczyznę przechodzi druga fala powodziowa. Przerwany został wał w Popowie w powiecie kraśnickim. Rwąca woda uniemożliwia prowadzenie działań ratowniczych. Wyrwa w wale sięga około 30 m. Z 9 gospodarstw ewakuowano około 20 osób. O konieczności ewakuacji poinformowani zostali także mieszkańcy miejscowości Świeciechów, do której spływa woda z Popowa. Poziom wody na tym obszarze wciąż wzrasta.

Druga fala powodziowa stanowi również olbrzymie zagrożenie dla odbudowanego wału w Zastowie Polanowskim.

Według danych z 4 czerwca br. z godz. 14:00 stan alarmowy na Wiśle w Annopolu przekroczony jest już o 170 cm. Stany ostrzegawcze przekroczone są w Puławach i Dęblinie. Ponadto stany alarmowe przekroczone są na rzece Bug w miejscowości Strzyżów i Dorohusk oraz na rzece Krznie w Malowej Górze.

W gminach nadwiślańskich przerwano akcję wypompowywania wody. Ludność z terenów zagrożonych na bieżąco informowana jest o aktualnej sytuacji.

W wyniku powodzi przed dwoma tygodniami tylko w samym Wilkowie ucierpiało ponad 1900 gospodarstw domowych. W części budynków nie zdążono jeszcze wypompować wody, niektórzy zaczynali już porządki na terenie swoich posesji. Większość mieszkańców nie wróciła jeszcze do domów - mieszkają u bliskich lub w kwaterach zapewnionych przez władze gminy. Mieszkańcom stale udzielana jest pomoc medyczna, sanitarna i finansowa.

Minister Obrony Narodowej na wniosek wojewody mazowieckiego, skierował stu żołnierzy, trzy śmigłowce oraz cztery amfibie do zabezpieczania wyrwy w Świniarach pod Płockiem. Dziś (4 czerwca br.) od rana kilkuset strażaków z udziałem sił wojskowych układa zaporę na przedwalu.

Grobla o wysokości około 2 m i około 4-5 m szerokości powstaje wzdłuż wyrwy ze specjalnych rękawów, worków z piaskiem oraz zrzucanego z helikopterów gruzu. Dodatkowo, od niedzieli (6 czerwca br.) będzie ona wzmacniana piaskiem z dna rzeki.

Celem akcji jest zabezpieczenie wyrwy w wale w Świniarach, który Wisła przerwała 23 maja br. Woda zalała wtedy około 6 tys. ha i prawie 20 miejscowości. Ewakuowano ponad 2,5 tys. mieszkańców. Wyrwa ma ponad 100 m szerokości, przepływający przez nią nurt rzeki pogłębił jej dno do 11 m.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK