| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 5 czerwca

Aktualna sytuacja powodziowa - 5 czerwca

Druga fala powodziowa dotknęła głównie województwa podkarpackie, małopolskie oraz świętokrzyskie. Południowa cześć Polski znów została sparaliżowana. Nastąpiły duże utrudnienia w ruchu drogowym.

W dalszym ciągu trwa umacnianie opaski na wale cofkowym na rzece Rejterówka oraz podwyższanie wału przeciwpowodziowego na Wiśle w miejscowości Maśnik w gminie Łubnice. W tych gminach pracuje 100 żołnierzy.

W powiecie buskim w gminie Pacanów trwa likwidacja przesiąknięć na wałach wiślanych i na Kanale Strumień. Skierowano w ten rejon 75 żołnierzy i amfibię. W gminie Nowy Korczyn wczoraj (4 czerwca br.) o godz. 23.30 wójt podjął decyzję o ewakuacji wsi leżących przy ujściu Nidy do Wisły: Łęka, Podzamcze, Podraje i Zawodzie.

W powiecie kazimierskim w miejscowościach wzdłuż rzeki Nidzicy podtopieniu uległy liczne gospodarstwa. Zamknięta jest część dróg powiatowych i gminnych.

Zobacz: Jak przygotować rodzinę do powodzi

Dziś nad ranem (05 czerwca br.) po przerwaniu wału w Zastowie Polanowskim woda zalewa ponownie teren gminy Wilków. O godz. 10.00 wyrwa miała już około 100 metrów długości. Prowadzona jest ewakuacja ludności, chociaż wielu mieszkańców decyduje się na pozostanie w swoich domach.

Ze względu na zagrożenie większość służb ratowniczych została wycofana z wału w Zastowie Polanowskim i Zastowie Karczmiskim już w nocy. Obecnie główne działania zabezpieczające w powiecie opolskim są prowadzone na wałach w Kępie Gosteckiej, Kępie Soleckiej i na wale rzeki Chodelki.

Po wczorajszym przerwaniu wału w Popowie w gminie Annopol w powiecie kraśnickim podtopionych zostało ponad 90 gospodarstw w miejscowościach Popów, Bliskowice i Świeciechów. Jednocześnie prowadzone są stale prace przy umacnianiu wału w Dolinie Janiszewskiej.

W powiecie puławskim nadal umacniany i podwyższany jest wał w Parchatce.

Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej stan wody w Wiśle w Annopolu może wzrosnąć do jutra o około 40 cm, a od poniedziałku przewidywane jest obniżanie się poziomu wody. W Puławach stan wody może wzrosnąć do poniedziałku o około 130 cm, a w Dęblinie o około metr. Obniżenie poziomu wody w Wiśle w Puławach i Dęblinie jest przewidywane we wtorek.

Zobacz: Jak zabezpieczyć się przed stratami powodziowymi

Poziom Warty w Gorzowie Wielkopolskim wynosi 516 cm - przez miasto przechodzi właśnie fala kulminacyjna. Służby ratownicze pracują przy przesiąknięciach wałów przeciwpowodziowych. Zabezpieczono przed podtopieniem przystań wioślarską AZS i schronisko dla zwierząt w Gorzowie. Natomiast Warta w Kostrzynie opada, ale fala kulminacyjna nie dotarła jeszcze do miasta. Zabezpieczone są ważne obiekty i zakłady pracy. Na terenie Kostrzyna wciąż obowiązuje zakaz poruszania się samochodów ciężarowych.

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK