| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 9 czerwiec

Aktualna sytuacja powodziowa - 9 czerwiec

Fala powodziowa przechodząca przez stolicę była niższa od tej, którą prognozowano. Wały wytrzymały kolejny napór żywiołu. Teraz ciężkie chwile czekają mieszkańców Płocka i najbliższych  okolic. Sytuację utrudniają dodatkowo spodziewane gwałtowne burze, które zapowiadają synoptycy.

Woda w Warcie systematycznie opada o około 6 cm na dobę. Aktualnie wynosi on od 510 do 530 cm. Hydrolodzy uważają, że jeśli nie zmienią się warunki meteorologiczne, to rzeka ta nie powinna mieć drugiej fali kulminacyjnej.

Sytuacja w województwie jest stabilna i nie powoduje bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców. Nie występuje również zagrożenie epidemiologiczne.

Zobacz też: Definicje, rodzaje i typy powodzi

W ciągu minionej doby, po przejściu kulminacji fali wezbraniowej na Wiśle, zanotowano spadki poziomu wód na wodowskazach Sandomierz i Zawichost. W dolnym biegu Sanu został przekroczony stan ostrzegawczy na profilu Radomyśl. Na górnych i środkowych biegach Wisłoka, Wisłoki i Sanu odnotowano spadki poziomu wody poniżej stanów ostrzegawczych.

Aktualnie na terenie województwa alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie powiatów: tarnobrzeskiego dla gmin Gorzyce i Baranów Sandomierski, stalowowolskiego dla gmin Radomyśl nad Sanem, Zaklików i Zaleszany oraz dla miasta Tarnobrzega.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje dla gmin powiatu mieleckiego: miasta Mielca, miasta i gminy Radomyśl Wielki, miasta i gminy Przecław, gminy Tuszów Narodowy, a także miasta Stalowa Wola, gmin Pysznica i Bojanów z powiatu stalowowolskiego.

Wczoraj (8 czerwca br.) w związku ze stabilizacją sytuacji na rzekach województwa został odwołany alarm przeciwpowodziowy dla powiatów: niżańskiego, stalowowolskiego dla gmin Stalowa Wola i Pysznica, tarnobrzeskiego dla gmin Grębów i Nowa Dęba.

Na terenie całego województwa pracują ratownicy z PSP i OSP, policja, wojsko oraz specjalna grupa ratownicza z Czech.

Zalany obszar miasta Tarnobrzega obejmuje osiedla: Wielowieś, Sobów, Sielec, Dzików, Zakrzów.

Sytuacja w gminie Gorzyce jest stabilna, chociaż nadal utrzymywana jest pełna mobilizacja służb ratowniczych. W gminie Gorzyce działania przeciwpowodziowe prowadzi 385 żołnierzy, przy użyciu specjalistycznego sprzętu: 4 PTS, 2 śmigłowce, 7 łodzi saperskich. Ich praca polega na patrolowaniu wałów rzek: Wisły, Łęgu i Sanu, a także likwidowaniu przesiąknięć. Stany wód opadają. Na terenie gminy Gorzyce zalane są: Zalesie Gorzyckie, Trześń, Sokolniki, Orliska i Furmany. Większość osób z zalanych terenów pozostała w swoich domach, dlatego część służb zaangażowana jest w pomoc mieszkańcom z zalanych terenów. Ewakuowano dotąd 596 osób.

W gminie Baranów Sandomierski sytuacja stabilizuje się. Stan wody na rzece Babulówce spadł do poziomu pozwalającego otworzyć śluzę, aby woda zalewająca Dymitrów Duży i Mały mogła być odprowadzona do rzeki. Stan Wisły jest jeszcze na tyle wysoki, że nie można otworzyć śluzy na rzece Wiśle. W Baranowie Sandomierskim pracuje 40 żołnierzy. Na chwilę obecną pracują pompy PSP i OSP z Bełchatowa oraz Czech. Stan wody w Wiśle stopniowo obniża się.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK