| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 9 czerwiec

Aktualna sytuacja powodziowa - 9 czerwiec

Fala powodziowa przechodząca przez stolicę była niższa od tej, którą prognozowano. Wały wytrzymały kolejny napór żywiołu. Teraz ciężkie chwile czekają mieszkańców Płocka i najbliższych  okolic. Sytuację utrudniają dodatkowo spodziewane gwałtowne burze, które zapowiadają synoptycy.

W powiecie dębickim prowadzone są działania polegające na wypompowywaniu wody z domów, piwnic i rozlewisk w miejscowościach: Zawierzbie, Dębica, Brzeźnica.

W powiecie mieleckim służby wypompowywują wodę z rozlewisk i piwnic w miejscowościach: Złotniki, Książnice, Mielec, Wola Mielecka, Ostrówek, Trzciana, Borowa, Chrząstów, Łączki Brzeskie, Sadkowa Góra, Gliny Małe, Zaduszniki. Zabezpieczany i umacniany jest wał na kanale w miejscowości Przykop.

W gminie Padew Narodowa trudna sytuacja utrzymuje się w sołectwie Zaduszniki. W sołectwie Domacyny i Przykop sytuacja powoli stabilizuje się, trwa akcja wypompowywania wody z terenów zalanych (przy użyciu czeskiego agregatu wysokowydajnego). Prowadzony jest monitoring rzek, potoków i obwałowań oraz rowów melioracyjnych.

Na obszarze gminy Tuszów Narodowy na bieżąco prowadzony jest monitoring rzek i wałów na terenie gminy. Woda ze Złotnik poprzez Kanał Złotnicki i Chorzelowski zalała nisko położone tereny wsi Babicha i Borki Nizińskie, woda na wszystkich ciekach wodnych stopniowo opada.

Zablokowany jest ruch kolejowy w miejscowościach: Jasło, Stróże. Na długości około 500 metrów podmyty został nasyp kolejowy, powywracane są słupy trakcyjne. Przerwa w ruchu może potrwać dłuższy okres czasu.

W powiatach tarnobrzeskim, mieleckim wyłączonych jest nadal 58 stacji transformatorowych, a energii elektrycznej pozbawionych jest około 200 odbiorców. W powiecie jasielskim wyłączone są 2 stacje transformatorowe, prądu nie ma u około 100 odbiorców.

Zobacz też: Będzie pakiet ustaw dla powodzian

W ciągu ostatniej doby odnotowano wzrost poziomów wody w Tczewie i ujściowym odcinku Wisły. Stany alarmowe przekroczone są obecnie w Gdańskiej Głowie (o 2 cm) i Przegalinie (o 21 cm). Na wodowskazie w Tczewie poziom lustra wody jest o 9 cm niższy od alarmowego.

W ciągu najbliższej doby prognozowany jest dalszy wzrost stanów Wisły. Poziom alarmowy przekroczony zostanie również w Tczewie, do którego fala kulminacyjna powinna dotrzeć w dniach 12-13 czerwca br.

Jako stabilny określany jest również stan wałów przeciwpowodziowych, które monitorowane są na bieżąco.

Przygotowania do przyjęcia fali trwają również na Bulwarze Nadwiślańskim w Tczewie, gdzie nadal utrzymywane są zabezpieczające rękawy przeciwpowodziowe.

Zobacz też: Skutki powodzi dla przedsiębiorców

Na obszarze całego województwa sytuacja powodziowa stabilizuje się. W dorzeczu rzeki Bzury i Pilicy poziom wody obniżył się do strefy wody wysokiej (lokalnie w strefie stanów ostrzegawczych są miejscowości: Januszewice i Sulejów). W zlewni rzeki Warty utrzymują się stany ostrzegawcze (lokalnie w strefie stanów alarmowych są miejscowości Osjaków i Uniejów). Na 2 stacjach wodowskazowych przekroczone są stany alarmowe (maksymalnie stan alarmowy przekroczony jest o 23 cm w Osjakowie na rzece Warcie), na kolejnych 5 stany ostrzegawcze (maksymalne przekroczenie stanu ostrzegawczego o 44 cm - w Sulejowie na rzece Pilica).

Zobacz też: Nadgodziny w trakcie akcji ratunkowej w zakładzie pracy

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK