| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 9 czerwiec

Aktualna sytuacja powodziowa - 9 czerwiec

Fala powodziowa przechodząca przez stolicę była niższa od tej, którą prognozowano. Wały wytrzymały kolejny napór żywiołu. Teraz ciężkie chwile czekają mieszkańców Płocka i najbliższych  okolic. Sytuację utrudniają dodatkowo spodziewane gwałtowne burze, które zapowiadają synoptycy.

Od dzisiejszego rana (9 czerwca br.) kolejny raz zmniejszony został zrzut ze zbiornika Jeziorsko. Wynosi on obecnie 160 m3/s dokładnie o połowę mniej niż 22 maja br., gdy gwałtownie podnosiły się stany Warty.

Nadal na całej długości wielkopolskich rzek notuje się tendencje spadkowe, wahania stanów rzek nie są jednak duże (dzisiejszy stan rzeki w Sławsku: 491 cm, 2-centymetrowy spadek dobowy; w Kole: 385, 2-centymetrowy spadek dobowy). Na wodowskazach na Prośnie notuje się już stany poniżej ostrzegawczego.

W Kaliszu zakończono prace z udzielaniem pomocy przy odpompowywaniu wody z zalanych terenów i trwa usuwanie worków z piaskiem z miejsc publicznych. W regionie stale monitorowane są wały przeciwpowodziowe, zmniejsza się też liczba przesiąknięć i przecieków wymagających zabezpieczania.

Zobacz też: Unia pomoże w usunięciu skutków powodzi

W ciągu minionej doby na Wiśle, Małej Wiśle, Odrze i Warcie stan wody znajduje się głównie w strefie stanów wysokich. W ciągu minionej doby na 5 wodowskazach przekroczony był stan ostrzegawczy, nie odnotowano przekroczeń stanów alarmowych.

Poziom wody powyżej stanu ostrzegawczego zanotowano na Wiśle w Jawiszowicach, Przemszy w Radocha, Pszczynce w Pszczynie, Kłodnicy w Gliwicach i Rudzie w Rudzie Kozielskiej.

Sytuacja epidemiologiczna na obszarze województwa jest stabilna.

Najintensywniejsze działania porządkowe prowadzone są w rejonie powiatów: bielskim, bieruńsko-lędziński i żywieckim.

Na terenie powiatu bielskiego monitorowane są miejsca, w których występuje zagrożenie osuwania się ziemi (11 osuwisk w gminach Kozy Porąbka i Wilamowice). W mieście Bielsko-Biała pojawiły się 4 osuwiska.

W mieście Bieruniu działania w dalszym ciągu polegają na pracach porządkowych przy zalanych budynkach, pompowaniu wody z zalewiska „Bijasowice” (w sumie około 54 ha). Na bieżąco pompowana jest woda z zalanych budynków mieszkalnych. W sumie na terenie Bierunia zalanych jest 8 budynków mieszkalnych.

W gminie Chełm Śląski prowadzone są prace porządkowe wokół zalanych domów. Poziom wody na rozlewisku i rzece Przemsza systematycznie się obniża. W dalszym ciągu zalane są 2 budynki mieszkalne.

W powiecie żywieckim trwa inwentaryzacja na terenie osuwiska w Międzybrodziu Bialskim (gmina Czernichów). W gminie Jeleśnia sytuacja na osuwisku w miejscowości Pewel Wielka nie uległa zmianie.

Zobacz też: Ubezpieczony ma obowiązek ratować przedmiot ubezpieczenia

Alarmy przeciwpowodziowe utrzymują się na obszarze powiatów: oławskiego, wrocławskiego, trzebnickiego, średzkiego, wołowskiego, legnickiego, lubińskiego, górowskiego, głogowskiego i miasta Wrocławia.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK