| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 9 czerwiec

Aktualna sytuacja powodziowa - 9 czerwiec

Fala powodziowa przechodząca przez stolicę była niższa od tej, którą prognozowano. Wały wytrzymały kolejny napór żywiołu. Teraz ciężkie chwile czekają mieszkańców Płocka i najbliższych  okolic. Sytuację utrudniają dodatkowo spodziewane gwałtowne burze, które zapowiadają synoptycy.

Stany alarmowe są przekroczone na 13 wodowskazach. Obowiązują 3 stany ostrzegawcze.

Sytuacja na Dolnym Śląsku w dalszym ciągu stabilizuje się. Na większości wodowskazach notuje się tendencję spadkową. Wolniejszy spadek obserwowany jest w okolicach polderów zalewowych, które oddają wodę przejętą podczas przechodzenia fali wezbraniowej. Kulminacja tej fali, zgodnie z przewidywaniami, znajduje się obecnie w rejonie Ścinawy i Głogowa.

W ciągu najbliższych dwóch dni na środkowej Odrze, poniżej Głogowa prognozowane są wzrosty stanu wody, związane z przemieszczaniem się fali wezbraniowej w strefie stanów wysokich i powyżej stanów alarmowych. Na pozostałym odcinku górnej i dolnej Odry prognozowane są powolne spadki stanu wody w strefie wody wysokiej.

Na terenie województwa stale odbudowywana jest rezerwa powodziowa na zbiornikach retencyjnych.

Sytuacja we Wrocławiu jest ustabilizowana. Trwa zdejmowanie folii z wału przy ul. Celtyckiej. Tymczasowy wał wybudowany przed nadejściem drugiej fali wezbraniowej pozostanie na razie na swoim miejscu. Zostanie jedynie częściowo rozebrany, aby nie utrudniać komunikacji na osiedlu.

Na obszarze powodziowym nie występuje w tym momencie zagrożenie epidemiologiczne, nie stwierdzono również problemów z zaopatrzeniem ludności w wodę pitną.

Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska na bieżąco pobiera próbki z rejonów zalanych i podtopionych, na których mogły pojawić się zagrożenia dla mieszkańców i środowiska. Badania laboratoryjne nie wykazały do tej pory zagrożeń.

Zobacz też: Wojsko walczy z wielką wodą

W Małopolsce alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w powiecie brzeskim i 7 gminach. Pogotowia przeciwpowodziowe są nadal w Nowym Sączu, Tarnowie i Oświęcimiu, 6 powiatach i 7 gminach. Stan alarmowy przekroczony jest na Szreniawie (o 58 cm) w Biskupicach w powiecie miechowskim. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone w trzech miejscach na Wiśle: o 39 cm w miejscowości Jawiszowice (powiat oświęcimski), o 52 cm w miejscowości Karsy (powiat dąbrowski) i o 103 cm w miejscowości Szczucin (powiat dąbrowski).

Zobacz też: Czy przewoźnicy zapłacą odszkodowanie

W Sandomierzu-Koćmierzowie w dalszym ciągu zalewane są obszary prawobrzeżnej części Sandomierza, z powstałej wyrwy w wale opaskowym. Wody zalewające tą część miasta dopływają do dwóch wyrw w prawym wale rzeki Trześniówki, wlewając się do jej koryta i odpływając do rzeki Wisły. Sytuacja w pobliżu sandomierskiej huty stabilizuje się.

W gminie Dwikozy wyrwa w prawym wale rzeki Opatówki została przegrodzona wałem opaskowym i dzięki temu powstrzymano wlewanie się wody na tereny już wcześniej zalane. Podtopieniu bądź zalaniu uległy miejscowości wraz z terenami: Szczytniki i Bożydar. Trwa walka o powstrzymanie zalewania wodą miejscowości Mściów.

Z wyrwy na wale rzece Wiśle w miejscowości Winiary zalane są częściowo miejscowości: Słupcza, Winiary, Winiarki, Kępa Chwałowska i Dwikozy. Z gminy Dwikozy ewakuowano ponad 150 mieszkańców.

Na terenie gminy Zawichost w wyniku wyrwy jaka powstała w Winiarach częściowo zalane jest osiedle Podgórze.

W gminie Tarłów przez powstałą wyrwę w lewym wale Wisły w Ostrowie woda dalej wlewa się do miejscowości: Ciszyca Przewozowa, Ciszyca Dolna, Leśne Chałupy i Częściowo Ciszyca Górna. Nadal trwa ewakuacja mieszkańców z podtopionych terenów.

Źródło: MSWiA

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

- przygotuj się na coś innego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK