| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 12 czerwca

Aktualna sytuacja powodziowa - 12 czerwca

Fala kulminacyjna na Wiśle przepływa obecnie przez tereny województwa kujawsko-pomorskiego. Kulminacja fali wezbraniowej na Odrze przepływa przez województwo lubuskie.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na terenie: powiatu tarnobrzeskiego dla gmin Gorzyce i Baranów Sandomierski, miasta Tarnobrzega, powiatu stalowowolskiego dla gmin Radomyśl nad Sanem, Zaklików i Zaleszany, powiatu mieleckiego dla miasta Mielca, miasta i gminy Radomyśl, miasta i gminy Przecław oraz gminy Tuszów Narodowy.

Na Podkarpaciu w powiecie tarnobrzeskim pod wodą nadal znajduje się obszar o powierzchni około 38 km kw.

Na obszarze całego województwa sytuacja stabilizuje się. W dorzeczu rzeki Bzury, Pilicy i Warty poziom wody obniżył się do strefy wody wysokiej (lokalnie w strefie stanów ostrzegawczych występuje w miejscowościach: Osjaków, Sulejów, Uniejów).

W związku z podtopieniami z eksploatacji wyłączono 2 wodociągi:

* publiczny Grabostów (powiat bełchatowski),
* lokalny Nadleśnictwa Bełchatów (powiat bełchatowski).

Sytuacja na terenie województwa stabilizuje się. W najbliższych dniach możliwe jest dalsze obniżanie się stanów wód. Przemieszczanie się fali powodziowej jest pod stałą kontrolą służb, ewentualne przesiąknięcia i przecieki są natychmiast likwidowane.

11 czerwca br. od godziny 12.00 na obszarze 6 powiatów (oławskim, wrocławskim, trzebnickim, średzkim, legnickim i lubińskim) oraz we Wrocławiu został odwołany alarm przeciwpowodziowy i wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. Alarm przeciwpowodziowy został utrzymany w 3 powiatach (wołowskim, górowskim i głogowskim).

Zobacz: Infolinia dla powodzian

W Małopolsce alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w gminach Szczucin i Nowe Brzesko. Pogotowia przeciwpowodziowe utrzymują się w mieście Tarnowie, 6 powiatach: wielickim, limanowskim, myślenickim, tarnowskim, bocheńskim i suskim oraz w 9 gminach: Olesno (powiat dąbrowski), Gręboszów (powiat dąbrowski), Bolesław (powiat dąbrowski), Mędrzechów (powiat dąbrowski), Zakopane (powiat tatrzański), Bukowina Tatrzańska (powiat tatrzański), Spytkowice (powiat wadowicki), Skrzyszów (powiat tarnowski) i Brzeszcze (powiat oświęcimski).

Stan alarmowy został przekroczony na rzece Szreniawa o 19 cm w miejscowości Biskupice (powiat miechowski).

W Gryfinie poziom wody nie zmienił się. Stan alarmowy przekroczony jest nadal o 34 cm.

W nadwiślańskich powiatach na rzece Wiśle woda opada i jest poniżej stanów ostrzegawczych, za wyjątkiem Annopola. Woda wraca do koryta Wisły.

Sytuacja w Sandomierzu powoli stabilizuje się. Woda z terenów zalanych stopniowo odpływa z powrotem do Wisły. Średni poziom wody w zalanej części Sandomierza wynosi około 1m. Na miejscu przy wypompowywaniu wody pracuje grupa ratowników z Ukrainy.

W gminie Dwikozy po obniżeniu się lustra wody w Wiśle woda z zalanych terenów po prawej stronie rzeki Opatówki będzie wypompowywana przy użyciu pomp wysokiej wydajności. Przez wyrwę w wale w miejscowości Winiary woda zaczyna spływać z powrotem do Wisły.

W gminie Tarłów w wyniku obniżenia się wody w Wiśle woda zaczyna spływać przez wyrwę w wale i śluzę w miejscowości Ostrów. Woda utrzymuje się tylko w miejscowości Ostrów.

Mieszkańcy ewakuowani z zalanych terenów (oprócz Sandomierza) powracają do swoich domów.

Aktualnie poziom wody powyżej stanu ostrzegawczego notowany jest tylko na rzecze Pszczynce w Pszczynie i rzece Przemszy w Sosnowcu.

Sytuacja jest stabilna. Nie występują nowe zagrożenia.

Sytuacja epidemiologiczna jest stabilna.

Służby na bieżąco monitorują i zabezpieczają występujące po powodzi osuwiska.

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK