REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Postępowanie o uznanie osoby za zmarłą

Marta Wrzosek
Jeżeli sąd stwierdzi, iż zawarte we wniosku przesłanki są wystarczające do rozpoznania sprawy, zarządza ogłoszenie o wszczęciu postępowania.
Jeżeli sąd stwierdzi, iż zawarte we wniosku przesłanki są wystarczające do rozpoznania sprawy, zarządza ogłoszenie o wszczęciu postępowania.

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy kodeksu cywilnego wskazują, że osoba zaginiona może zostać uznana za zmarłą, jeżeli upłynęło 10 lat od końca roku, w którym według istniejących wiadomości dana osoba jeszcze żyła. Jak przebiega postępowanie o uznanie osoby za zmarłą?

Wniosek o uznanie za zmarłego

Wniosek o uznanie osoby za zmarłą może złożyć każdy zainteresowany. Sprawą rozpatrywać będzie sąd ostatniego miejsca zamieszkania zaginionego, a gdyby takiego miejsca nie można było ustalić, właściwy będzie sąd dla M.st. Warszawy.

REKLAMA

Zgodnie z treścią przepisów kodeksu postępowania cywilnego wniosek powinien zawierać wszelkie dane niezbędne dla pisma procesowego (m.in. oznaczenie sądu, imię i nazwisko stron, podpisy, wymienienie załączników). Ponadto, wniosek powinien zawierać:

1) imię, nazwisko i wiek zaginionego, imiona jego rodziców oraz nazwisko rodowe matki;

2) ostatnie znane miejsce zamieszkania i pobytu zaginionego.

Zobacz również: Na czym polega procedura stwierdzenia zgonu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okoliczności uzasadniające wniosek należy uprawdopodobnić, czyli wskazać w możliwie najszerszym zakresie dowody na to, że dana osoba zaginęła i prawdopodobnie nie żyje.

Postępowanie przed sądem

Sąd decydując o wszczęciu postępowania kieruje się treścią wniosku. Jeżeli stwierdzi, iż zawarte w nim przesłanki są wystarczające do rozpoznania sprawy, zarządza ogłoszenie o wszczęciu postępowania.

Takie ogłoszenie powinno zawierać:

1) imię i nazwisko oraz adres wnioskodawcy;

2) dane dotyczące osoby zaginionego oraz istotne okoliczności znane z akt sprawy, które mogą przyczynić się do wykrycia zaginionego;

3) wezwanie skierowane do zaginionego, aby w oznaczonym terminie, nie krótszym niż 3, a nie dłuższym niż 6 miesięcy, zgłosił się, gdyż w przeciwnym razie może być uznany za zmarłego;

4) wezwanie skierowane do wszystkich osób, które mogą udzielić wiadomości o zaginionym, aby w powyższym terminie przekazały je sądowi.

Ogłoszenie umieszczane jest w piśmie poczytnym na całym obszarze Polski oraz podaje do publicznej wiadomości w miejscy ostatniego miejsca zamieszkania osoby zaginionej.

Zobacz również serwis: Urząd stanu cywilnego

Jeżeli w wyznaczonym terminie nie pojawi się żadna informacja na temat zaginionego, sąd może wydać orzeczenie o uznaniu osoby za zmarłą. Zanim to jednak uczyni, powinien wysłuchać, w miarę możliwości, osoby bliskie zaginionego. 

Warto pamiętać, że jeśli w toku postępowania o uznania za zmarłego, okaże się, że zaginiony zmarł (fakt ten nie budzi wątpliwości) to sąd przeprowadza postępowanie o stwierdzenie zgonu, a nie o uznanie za zmarłego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dług się przedawnił, a schorowany emeryt ma do spłaty ponad 50 tys. zł. RPO składa skargę nadzwyczajną

    Emeryt po przebytym udarze, na mocy sądowego nakazu zapłaty, ma obecnie do spłaty na rzecz funduszu inwestycyjnego ponad 50 tysięcy złotych. Fundusz nabył tę wierzytelność od banku, a ta okoliczność wpływa na kwestię przedawnienia długu - przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich, który złożył w tej sprawie skargę nadzwyczajną.

    Bon Senioralny. Kto dostanie, ile wyniesie?

    W trzecim kwartale tego roku rozpoczną się konsultacje publiczne dotyczące projektu ustawy o systemie usług wspierających rodzinę. Jednym z kluczowych elementów tego projektu jest tzw. bon senioralny, który ma na celu wsparcie osób starszych i ich rodzin. Minister ds. polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz, ogłosiła te plany podczas konferencji prasowej w Kielcach.

    Będą dopłaty do składek producentów rolnych - dla upraw słonecznika, facelii, lnu, konopi, gryki, bobowatych drobnonasiennych, roślin zielarskich

    Rozszerzony zostanie katalog upraw, do których stosowane będą z budżetu państwa dopłaty do składek producentów rolnych o słonecznik, facelię, len, konopie, bobowate drobnonasienne, rośliny zielarskie oraz grykę.

    Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę dotyczącą tabletki "dzień po". Co to oznacza?

    Prezydent Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji RP, zdecydował o skierowaniu nowelizacji Prawa farmaceutycznego do Sejmu RP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy. To weto wywołało wiele kontrowersji i dyskusji.

    REKLAMA

    Zwrot części podatku rolnego za 2024 rok - jest projekt ustawy!

    W projekcie ustawy o zwrocie części podatku rolnego za 2024 rok proponuje się zwrot części podatku rolnego w kwocie stanowiącej iloczyn różnicy w cenie przyjętej do naliczania podatku rolnego w 2024 r. i przyjętej w 2023 r. oraz ilości ha przeliczeniowych określonych w nakazie podatkowym lub deklaracji podatkowej.

    RCB uruchomiło stronę z poradami na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożenia eksplozją

    RCB, czyli Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło stronę internetową, zawierającą podstawowe informacje na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożenia eksplozją. Celem inicjatywy jest zwiększenie świadomości społecznej o zagrożeniach CBRNE i prawidłowych sposobach postępowania w sytuacji, gdy będziemy mieli z nimi do czynienia.

    Regularnie zapraszaj kominiarza do przeglądu i czyszczenia komina, bo nie dostaniesz odszkodowania! Co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim - terminy, koszty, wymogi prawne

    Przegląd komina (przewodów kominowych), to obowiązek, o którym zapomina wielu właścicieli i zarządców budynków. Przepisy określają dokładnie jak często trzeba wykonywać przegląd kominiarski? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół z przeglądu? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego warto robić przegląd kominiarski z powodu ubezpieczenia domu? 

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne” czy “śmiergust” to wielkanocne tradycje, występujące w niektórych regionach Polski

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne”, “śmiergust” to mniej znane wielkanocne tradycje, utrzymujące się w niektórych regionach Polski.

    REKLAMA

    W Wielki Piątek sklepy są otwarte dłużej. A jak będą czynne w Wielką Sobotę?

    W Wielki Piątek, 29 marca można zrobić zakupy w marketach nawet do godz. 23. Niektóre sklepy jednak czynne będą krócej, czyli do godziny 22. Natomiast w Wielką Sobotę, 30 marca większość sieci będzie czynna do godz. 13.

    ZUS już wypłacił "trzynaste" emerytury pierwszym emerytom i rencistom. Kiedy dostaną następni?

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty trzynastych emerytur. Do blisko 913 tys. osób trafiło łącznie ponad 1,6 mld zł - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Kolejny termin wypłaty trzynastek przypada na 5 kwietnia.

    REKLAMA