| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Urząd Stanu Cywilnego > Jak sprostować błąd w aktach stanu cywilnego?

Jak sprostować błąd w aktach stanu cywilnego?

Pomyłki mogą wkraść się wszędzie. Do akt stanu cywilnego również. W końcu mylić się jest rzeczą ludzką. Całe szczęście istnieją w prawie procedury umożliwiające ich prostowanie.

W aktach stanu cywilnego nie można co do zasady wnosić żadnych poprawek. Jedyne co można robić to prostować oczywiste omyłki pisarskie.

Wniosek

Jeżeli sprostowanie następuje z inicjatywy osoby zainteresowanej wtedy musi ona wystąpić z wnioskiem do urzędu stanu cywilnego. We wniosku musi określić swoje dane oraz błąd, który należy sprostować. Wzory wniosków dostępne są w urzędach stanu cywilnego. Każdy urząd tworzy własne wzory. Nie ma natomiast jednego wzoru na całą Polskę.

Potrzebne dokumenty

Aby sprostować oczywistą omyłkę pisarską w aktach stanu cywilnego należy posiadać odpis zupełny prostowanego aktu oraz dowód osobisty (do wglądu). Prostowaniu ulega zarówno akt urodzenia, małżeństwa jak i zgonu.

Właściwy organ

Organem właściwym w sprawie sprostowania oczywistych omyłek jest kierownik urzędu stanu cywilnego, który sporządził błędny akt. On sam prostuje własne błędy

Forma i czas załatwienia sprawy

Sprawy z zakresu prostowania akt stanu cywilnego załatwia się decyzją wydaje się ją na zasadach określonych w kodeksie postępowania administracyjnego. Wynosi on 30 dni.

Odwołanie

Od decyzji kierownika urzędu stanu cywilnego można odwołać się do właściwego wojewody. Odwołanie na piśmie wnosi się za pośrednictwem kierownika USC, który wydał decyzję.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »